אין ועדת הנחות – אדרי יעתור לבית המשפט

אמש התקיימה ישיבת מליאה בצל היחסים המעורערים בין הליכוד לבין ראש העיר, לקורבן התורן קראו ‘ועדת ההנחות בארנונה’. ההצעה למנות שני חברים, סילברסטין-היו”ר ואדרי, ובנוסף שני מ”מ – פרנקל ורמתי, נתקלו במבוי סתום, למורת רוחם של כל חברי המליאה, לבינתיים תתמנה ועדה מקצועית; | שלום אדרי מאיים לעתור לבית המשפט.

הנחה בארנונה היא זכות טבעית לאדם שמשכורתו קטנה, נכותו גדולה, גילו מופלג ועוד. את הבקשה להנחה ניתן להגיש באתר העירייה, והיא קובעת את גובה ההנחה אם בכלל. לאלו שנפלו בין הכיסאות ורוצים לערער על אי זכאותם להנחה, עליהם לגשת לועדת הארנונה ושם ידונו בבקשתם. הם יצטרכו לחשוף בפני חברי הועדה את תיקם הרפואי או את חשבון הבנק שלהם, ולכן הועדה היא חסויה.

האם רמתי יהיה ממלא מקום בועדה

עד היום ישבו בועדה חמישה חברי מועצה בנוסף לאנשי המקצוע. יו”ר הועדה הוא המשנה לראש העיר ממונה תיק הבריאות ויו”ר סיעת דגל התורה הרב ישראל סילברסטין, יו”ר סיעת הליכוד מר שלום אדרי, ממונה החברה הכלכלית הרב אברהם פרנקל מאגודת ישראל, ממונה תיק תעסוקה מסחר ותעשיה הרב ישראל מנדלסון מהבית היהודי, ויו”ר ועדת מכרזים ואחראי הרכש הרב ישראל רמתי מש”ס. אלא שהיועץ המשפטי של העירייה מיקי גאסטווירט הודיע שהועדה אינה חוקית, ויכולים לשבת שם שלושה חברי מועצה ולא חמישה. לכאורה העניין די פשוט משום שישנן 3 סיעות שעל פי ההסכם הקואליציוני מגיע להם חברות בועדה, והם: דגל התורה, הליכוד וש”ס, אלא שהחוק אומר שעל אחד מחברי הועדה להיות מהאופוזיציה ומאחר שבבית שמש אין אופוזיציה, יצטרכו למנות כחבר שלישי בועדה איש ציבור ולא איש פוליטי? אז כיצד ראש העיר תוכל לקיים את ההסכם הקואליציוני ולתת לשלשה נציגים חברות בועדה?

ישראל מנדלסון היה שקט למרות שמסירים אותו מהועדה, ככה זה שיש חברים כמו שלום שעושים את העבודה

ישבו החברים והגיעו למין פשרה שיהיו שני חברים בועדה כמתחייב בחוק: סילברסטין ואדרי, ובנוסף ימנו נציג צבור ועוד שני ממלאי מקום, מ”מ של סילברסטין יהיה פרנקל ומ”מ של אדרי יהיה רמתי, וישראל מנדלסון יחדל מלהיות חבר בועדה.

הסכם הפשרה היה אמור לעבור אמש במליאה בצורה חלקה אלא ששלום אדרי החליט שהוא לא מסכים להצעה שממלא מקומו יהיה ישראל רמתי, אדרי הטיח ביוחנן: “אני אחליט מי יהיה ממלא המקום שלי, לא אתה ולא היא (ראש העיר עליזה בלוך). הרוחות להטו ויו”ר סיעת דגל התורה ישראל סילברסטין הבין שהנושא הוא “יחסי דתיים- חילוניים” שכביכול הועדה שרובה חרדית תקל עם העותרים שיהיו בעלי זהות חרדית, לכן הוא מיד נזעק ואמר: היום אני מזועזע, משום שהאנשים שיושבים בועדה עושים זאת על מנת לעזור לאנשים, וא”א לומר על ועדה כזאת שהיא דואגת לסקטור מסויים. מצבם הכלכלי של אנשים רבים הוא קשה, בל נשכח שאנו נמצאים בתקופת קורונה, ורבים מבעלי העסקים איבדו את פרנסתם ומשען לחמם.

שלום אדרי הגיע טעון

פונים אלי אנשים אומר סילברסטין מכל המגזרים בבית שמש ואומרים לי, מדוע הועדה לא מתכנסת, אז מדוע עושים בלאגן מדבר שהיה אמור לעבור בצורה שקטה וחלקה? מימי לא שאלתי בן אדם שפנה אלי מאיזה מגזר אתה? אני מציע לא לגרור את ועדת ההנחות למתחים פוליטיים אחרים.

בשלב הזה סילברסטין פנה לעברו של אדרי ואמר למה עושים בלגאנים? אדרי ענה לו: למה אתה מסתכל עלי? תפנה את מבטך לשם והצביע ימינה אולי לעברו של היועמ”ש מיקי גאסווירט, ואולי לעברה של ראש העיר.

שטרית, אם נדון מי מקבל יותר הנחות ננצח בנוקאאוט

שטרית הגיב לסילברסטין, אנחנו לא דיברנו על כך שאתה מפלה בין מגזרים, ואני גם לא רוצה להיכנס לנושא של איזה מגזר מקבל יותר הנחות אחרת היינו מנצחים. אלא בסך הכל אדרי ביקש לקבוע מי יהיה ממלא מקומו.

בסופו של דבר שטרית אכן אמר את הדברים הללו שהחרדים מקבלים יותר הנחות מהמגזר הכללי מבלי להיכנס לנושא הזה, וסילברסטין רמז על כך שאדרי פוחד שיהיה רוב חרדי בועדה מבלי לדבר על זה, ואדרי אמר שהוא רוצה לבחור בעצמו את ממלא מקומו מבלי לפרט מדוע, אלא רק “כי זה החוק”, בשורה התחתונה ישנו פיל גדול בחדר הכל כך שברירי הזה, שרוב חברי המליאה העדיפו לדבר כמה שפחות כולל ראש העיר על מנת שהפיל לא יזוז בחדר, אם הוא רק יתחיל להשתולל הבית יתמוטט על יושביו, לפיל הזה כמובן קוראים “יחסי דתיים-חילוניים בבית שמש”.

עליזה בלוך שומרת על ממלכתיות

יתכן מאד שאם ההצבעה היתה עולה במליאה לא רק סיעת הליכוד היתה מתנגדת כי אם גם סיעת הבית היהודי שאמורה אחרי הההצבעה לו היתה עוברת לוותר על נציגם בועדה ישראל מנדלסון. לא בכדי סגנית ראש העיר עו”ד רינה הולנדר שאלה מספר פעמים מי יהיה נציג הציבור שיופיע בועדה, בתקוה שהוא יהיה מהמיגזר שלה אך לא קיבלה מענה.

ואז אדרי חתם את הדיון במילים: הועדה הזו נועדה רק לציבור הכללי משום שלחרדים ממילא יש הנחה מלאה, ואז הוא פנה לראש העיר ואמר את רוצה לעכב, נעכב. אני מודיע שמחר בבקר אני יעשה עתירה (לבית המשפט).

וקנין וניסים כהן, לא ספרו היום קולות

בפועל מה שקרה עכשיו הוא שהועדה דינה להתבטל והיא תוכל להתכנס בהרכב חסר. קרי: יו”ר הועדה הרב סילברסטין, יו”ר נציג המחלקה המשפטית ונציג הגזברות מאיר נעמת.

השאר תגובה

כתבות אחרונות