חה”כ הרב משה אבוטבול: די למעצרים בשבת

בעקבות מעצרה בשבת של אשה דתית בחשד שאמרה משפט ליועץ המשפטי לממשלה, חה”כ הרב משה אבוטבול דורש לקיים הצעה לסדר שלפיה על המשטרה להפעיל רגישות ולא לקיים מעצרים שסובלים דיחוי בשבת.

סגן השר לביטחון פנים גדי יברקן: “זה עניין של שיקול דעת של מפקד בשטח, טעות שהייתה, נבדוק אותה”.

חה”כ הרב משה אבוטבול יו”ר השדולה למען השבת בהצעה לסדר שהעלה היום במליאת הכנסת אמר: שמענו על מעצרה ביום השבת של אותה אזרחית שדיברה כלפי היועץ המשפטי, אני לא אדבר על היועץ המשפטי משום שהוא הוציא הודעה שאין לו קשר לנושא, אלא אדבר לגבי על המשטרה, מדוע בשבת?

“פעילות המשטרה נעשתה בצורה כזאת שגררו אותה לתוך ניידת, והשאלה המתבקשת למה דווקא בשבת? בין תפקידי אני משמש כיושב-ראש השדולה למען השבת, כך שאני מרגיש צורך חיוני ודחוף מהמעלה הראשונה לייצג את כל מי שנותן בי אמון. לא ייתכן שעצרו אותה והכניסו אותה בשבת, במה מדובר פה? במחבלת? במישהי שהיא ממש חמושה? אז היא אמרה כמה מילים כאלה ואחרות. נו, כמה פעמים אנחנו אומרים מילים כאלה ואחרות ולא עוצרים אותנו?”.

הילה מועלם

“דבר נוסף, כואב לומר שאין כבר רגישות לשבת. במדינה היהודית הזאת, לצערנו, אט אט אנחנו מאבדים את כל הזהות מה זה עניין של שבת. יד קלה על ההדק, וכי אם היו עוצרים אותה במוצ”ש היא הייתה בורחת לחו”ל? היא הרי דתייה, אז היא גם לא הייתה טסה לחו”ל ובורחת מהארץ, אז למה עשו את זה דווקא בשבת, למה? זה לא פיקוח נפש ואנשים בתקופה האחרונה חושבים, אולי בחסות הקורונה או כל דבר אחר, אפשר לרמוס ולדרוך על שבת המלכה”.

חה”כ אבוטבול הביא כמה דוגמאות: “פרוייקטור הקורונה הולך ונפגש בכל מיני כפרים ערביים במהלך יום השבת, מזמין צוותי תקשורת בשבת כדי לעשות מסיבת עיתונאים במוצאי שבת. שלחתי גם מכתב למנכ”ל משרד החוץ על כך שרואים הודעות של שגרירים שיוצאים בשבת. משרד הבריאות הוציא כמה פעמים את כל התוצאות ואת כל המדדים שהיו, מתי הם עושים את זה? בשבת, מה אתה מוציא לנו עכשיו כמה חלו וכמה זה? מה זה ייתן לנו בשבת? אי אפשר להמתין כמה דקות למוצאי שבת? איבדנו כבר את הכל? שבת הפכה להיות למרמס?”.

“אני קורא למשטרה, שתגלה יותר רגישות בעניין הזה. אדוני סגן השר לביטחון פנים, אני מכיר אותך לא מהיום, שאתה מאוד רגיש לנושאים התורניים, לנושאים של שמירת תורה ומצוות, אתה האחרון שתעשה את זה בצורה כזאת, תוציאו הנחיות, אפשרי גם להמתין למוצאי שבת, ואיך אומרים – לכל שבת יש גם מוצאי שבת”.

להצעה לסדר השיב בשם הממשלה סגן השר לביטחון פנים, חה”כ גדי יברקן (הליכוד) שאמר “השבת היא הסמל העוצמתי של העם היהודי. אני חושב שזה אחד הדברים שגם חיבר אותנו כשהיינו בגלות. לכן אנחנו נמצאים במדינה שבה נמצאים גם חרדים, גם דתיים, גם חילוניים וגם מסורתיים. משטרת ישראל לא מפסיקה לעבוד בשבת בגלל שזאת מדינת יהודים וכי לא כולם צריכים לשמור שבת. לכן אין קשר בין חילול השבת של המשטרה או של השוטרים. זה עניין של שיקול דעת של מפקד בשטח, טעות שהייתה. נבדוק אותה כפי שאמרתי בכדי שאירועים קטנים כאלה שהיו, ייבדקו”.

חה”כ בצלאל סמוטריץ’ (ימינה) הוסיף: “יש כאן בעצם שתי סוגיות. סוגיה אחת זה עצם החקירה, אבל יש גם סוגיה נוספת, ויתכן שהיא תדרוש חידוד נהלים. המשטרה אכן עובדת בשבת. אבל היא צריכה להפעיל שיקול דעת מה באמת מצדיק חילול שבת, גם שלה וגם אל מול האזרח. נניח שהמסקנה תהיה שיש מקום לחקור. להערכתי לא, אבל נניח. עדיין, אמר חבר הכנסת אבוטבול בצדק, אפשר היה לחכות למוצאי שבת, לתת לו זימון לחקירה למוצאי שבת לבוא לתחנת המשטרה. למה צריך בשבת? יכול היות שצריך לחדד את הנהלים בתוך המשטרה, שהשוטרים ידעו שמה שלא דחוף לא עושים בשבת”.

סגן השר לביטחון הפנים גדי יברקן השיב: אני מסכים איתך, אכן רגישות פה הייתה צריכה להיות”.

עם תום הדיון ביקש חה”כ אבוטבול להעביר את ההצעה לסדר לדיון בועדת החוקה של הכנסת, ובהצבעה שנערכה הצביעו כל חברי הכנסת פה אחד להעביר את ההצעה לדיון.

כתבות אחרונות