רמת בית שמש ה’ כמרקחה

ניסו לייצר אוירה של שכונה מגוונת בעלת תושבים החיים חיי שלווה האחד עם השני, אך עיריית בית שמש עושה את הכל על מנת שאלו יריבו עם אלו. הכיצד? עיריית בית שמש החליטה כי לא יהיו קרוואנים ברמת בית שמש ה’, אך בהיעדר בתי כנסת היכן יתפללו התושבים?
כמובן בלובי הבניין, חדר העגלות יהפוך למחסן של ספרי תורה וכסאות, והשכנים יתפללו ללא מזגן כשהם עטופים בטליתות מצמר, והגרוע מכל הם יהפכו את חיי השכנים לבלתי נעימים.
אנו לא מדברים כלל על שכנים חילוניים ששונאים בתי כנסת, ועושים פרובוקציות, ברוך ה’ אין אנשים כאלה ברמה ה’, אנו מדברים על נשותיהם של אלו שמתפללים שם, מרגע שהתחילה התפילה ועד לסיומה כל נשות הבניין בעוצר החרדיות כחילוניות, הם לא מרגישות בנוח לרדת למטה ולעבור סמוך למתפללים, ואף המתפללים לא מרגישים בנוח שהם הופכים לטירחה על השכנים.

בסיטואציה הזו הבלתי אפשרית ולא הגיונית כלל, נוצר מצב שבכל בניין יש מניין אחד, ואם לצורך העניין בבניין מס’ 4 יש מניין ספרדי אז בבניין 2 פותחים מניין חסידי, ואז באים השכנים ובצדק וטוענים כלפיהם מדוע אתם נכנסים לבניין שלנו? וכך נוצרות מריבות, מזמינים משטרה ומספרים שישנה מלחמת דת בשכונה, ולא היא.
השכנים רוצים לחיות בשקט ובשלווה ודורשים שלשה קרוואנים לשלשה מניינים, ספרדי, ליטאי וחסידי. העירייה מתעקשת לשוות לשכונה אופי של שכונה יוקרתית ללא קרוואנים, אך על העירייה להפנים כי שכונה אותה המשטרה מרבה לפקוד, ומתחילה שם אלימות מילולית, ושופכים סיד על דלת בית הכנסת, זו לא שכונה יוקרתית.
ביקרנו בשכונה במוצאי שבת ונוכחנו לראות חרדים רבים בשכונה מכל הקהילות למרות ששפכו כסף רב על פרסום ונעשו מאמצים כבירים על ידי העירייה כדי שאלו ידירו רגליהם מהשכונה. לצידם ראינו חובשי כיפות סרוגות ומעט חילוניים החפצים לחיות חיי שלווה ביחד, אחד התושבים הלא דתיים אמר כי השכנים החרדים לא מפריעים לו, והמעט שכן מפריע לו הוא מוכן להתפשר ולוותר. הגעתי לאשתי הוא מספר למערכת ‘מיטב’ ואמרתי לה כי שוחחתי עם השכן ממול (בעל חליפת זברה) והוא ממש נחמד, הייתי מאושר.
גם אותו שכן סיפר כי הוא לא מרגיש כלל שמפריעים לו התושבים החילוניים, ועל מנת לקיים חיים תקינים דרושים קרוואנים, השכן החילוני אמר לו אני מסכים לחתום לך עכשיו!!! להזכירכם התפילה בלובי מפריעה לכולם.
לאחר השיחה הפייסנית הזו גם השוטרים עזבו את המקום.
אמש (ב’) ועד התושבים החרדים של שכונת רמה ה’, יצא במכתב חריף בו הוא דורש כי בית הכנסת שהולך ונבנה ע”י משרד השיכון והבינוי ייועד עבור הציבור המתפללים החרדי מאחר והם רוב לטענתם. מדובר במבנה בגודל 250 מטר. לטענתם ראש העיר הבטיחה אותו למניין של הציבור הדתי לאומי ותושבי השכונה החרדים זועקים חמס על העוול הנורא שנגרם.


השחתת דלת בית הכנסת


נחזור קצת אחורה בזמן לשבוע שעבר, מתפללי בית הכנסת שברחוב השלושה התעוררו וגילו כי אלמוני שפך סיד על דלת בית הכנסת, משנודע הדבר כל העיר בית שמש הפכה למרקחה, מעניין אם דבר כזה היה קורה בפריז מיד כל הפוליטיקאים בעולם היו מתגייסים לגנות את האירוע, אך כדבר כזה קורה ברמת בית שמש ה’ רבים גוזרים על עצמם שתיקה, כנראה שיש מי שמנסה לאתרג את רמת בית שמש ה’.
חבר מועצת העיר הרב חיים זמורה הגיע למקום ואמר כי לא יעזור לאף אחד כלום, כל אחד יתפלל ויגור היכן שלבו חפץ. בסך הכל אומר הרב זמורה יש כאן מיעוט קיצוני שמנסה להפר את שלוותם של תושבי השכונה ואנו לא ניתן לזה לקרות.

המשנה לראש העיר הרב מלאכי כי טוב מסר: כי הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן.
איננו מכירים את העובדות בקשר לצילומים של אירועי אלימות וונדליזם שנטען שנעשו על ידי קיצוניים אנטי חרדים. אין מתפקידנו לגנות מעשי יחידים ואיננו דורשים גינוי מאחרים, אין בכך תועלת.
בלי קשר ישיר לכך, הגיע הזמן לדבר גלויות.
כידוע לכולם בניסיון להלחם בתנאי השוק שגרמו לציבור החרדי לנהור גם לרמת בית שמש ה’ בהמוניו. ננקטו בשנים האחרונות אמצעים ופעולות על ידי גורמים פוליטיים חשובים בעיר. חלק מהאמצעים שננקטו היו לגיטימיים, חלקם פחות. אבל כפי שהובהר על ידינו פעמים רבות, מרבית הפעולות השיגו דווקא את המטרה ההפוכה. בעקבות פעולות נגד של המשתכנים ומסיבות נוספות.
אנו קוראים לגורמים השונים, הגיע הזמן להרפות ולתת לדברים להתיישב כפי שאמורים להתיישב באופן טבעי. המאבק הסתיים, והתוצאות מדברות בעד עצמם. יש להכיר במציאות. זה פשוט נגמר, המאבק הסתיים. נקודה.
היה ניתן בהחלט להבין את הרצונות השונים הן מצד הגורמים הפוליטיים, והן מצד המשתכנים החרדיים בשכונה. אבל זה התמשך יתר על המידה, וכעת זהו כבר אבסורד גמור. מי שינסה לזעזע את השכונה במעשי אלימות והתנכלות, או ינסה להדיר את רוב התושבים מזכיותיהם או להצר את צעדיהם ולגרום להם אי נוחות, לא יצליח במעשיו, הוא ימשיך להשיג שוב ושוב תוצאות הפוכות ממטרותיו. תושבי השכונה שקנו את בתיהם במיטב כספם יחיו שם בעזרת ה’ בטוב, יקבלו את מלא זכויותיהם בכבוד ובהרגשה טובה. זה מה שיהיה!
הרב כי טוב כמו רבים אחרים שסיירו לאחרונה ברמת בית שמש ה’ ראו ב”ה תושבים מרוצים, ניצני התגבשות מדהימה של חיי קהילה תוססים, השתתפו במניינים הרבים ובשיעורי תורה כ”י.
אלו הפנים האמיתיות של השכונה. החיים בשכונה עשויים להיות טובים לכולם, ממש לכולם, אם רק יכירו במציאות, ויסתכלו עליה בעין טובה.
סגנית ראש העיר רינה הולנדר לא נותרה חייבת ואמרה: הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן.
בבית שמש נבנו אלפי יחידות דיור בעשור האחרון כאשר רובם המוחלט יועד לציבור אחד בלבד- החרדי. תחת אצטלה של “כוחות השוק” שווקו דירות לציבור החרדי בלבד בדרכים שונות ובהן מכירה לעמותות חרדיות, שיווק בתקשורת החרדית בלבד, ועד לאמצעים אגרסיביים יותר כמו מתווכים ומשווקים המודיעים מפורשות לרוכשים לא חרדיים שהם אינם רצויים, ואפילו סירוב למכור להם דירות.
לפני כמה שנים, בקדנציה הקודמת, התקבלה החלטה צודקת מאין כמותה, לייעד סוף סוף שכונה אחת קטנה לציבור הכללי.
אך לעסקנים החרדים לא היה די בעשרות אלפי יחידות הדיור רמת אברהם, רב”ש ג’ 1,2 רב”ש ד 1,2,3,4,5. לא, הם שמו יהבם גם אל עבר נוה שמיר. כבשת הרש של הציבור הציוני. ופעלו באמצעים- חלקם לגיטימיים וחלקם הרבה פחות, כדי להמאיס את בית שמש בכלל ואת נוה שמיר בפרט על הציבור הכללי. לא מדובר ברוכשים תמימים. מדובר במאמץ מכוון ומאורגן וממומן היטב הכולל יחצ”נים, משווקים, אנשי פוליטיקה ועוד אשר עושים הכל כדי להכריז שנווה שמיר היא שכונה חרדית, לרבות הפצת ידיעות המראות כביכול חרדים קיצונים מהווים את הרוב בשכונה.
אלא שהגיע הזמן שגם עסקנים אלו יביטו למציאות בעיניים:
נכשלתם.
נווה שמיר היא שכונה לתפארת, אשר מתגוררים בה מאות רבות של משפחות מהציבור הכללי והדתי לאומי, והשכונה ב”ה מתאכלסת במיטב משפחותינו מכלל הציבורים. מסקר שנערך בין הרוכשים, עלה צורך עצום בפתיחת תנועות נוער ציוניות, הקמת בית ספר ממ”ד, פתיחת מוסדות דתיים לאומיים וציוניים.
אינני יודעת מה אירע הבוקר בדירה (ולא בית כנסת) בנוה שמיר אשר במסדרון בפתחה הותז צבע. אינני יודעת מה המניעים, בכל מקרה זה מעשה מיותר ומגעיל. אך לא ניתן להתעלם מההקשר.
לצערינו בבית שמש מעשים מעין אלה הפכו לחזיון נפוץ, בשכונת רב”ש ד’, למשל, משפחות קיבלו איומים על כך שהן אינן מספיק “צנועות”, דגלי ישראל מושחתים בשכונות העיר, בובות בדמות שוטרים נתלות בצורה מבזה, הפגנות נערכות נגד אנשים פרטיים אשר מקצועם או אורחות חייהם לא מתאימים למאן דהוא. שבוע שעבר אף פורסמה ידיעה בה קיצונים ביזו ופגעו בבית כנסת ברב”ש ד’ האם גם אז אותם אלה שמבקשים היום גינוי- נזעקו?
לסיפא של הודעתך אני מסכימה בהחלט: החיים בשכונה עשויים להיות טובים לכולם, ממש לכולם, אם רק יכירו במציאות ויסתכלו עליה בעין טובה.
המציאות היא שנוה שמיר היא שכונה נהדרת, בית מצוין עבור אלפים רבים של תושבים מהציבור הכללי, הציוני דתי וגם מיעוט חרדי.
הפסיקו את מחול השדים. הניחו לנוה שמיר.
עד כאן לשון תגובתה.
אחד מהעסקנים המוכרים שמע את הויכוח ותהה אם נחשוב מה קורה ברמת בית שמש א’ נווכח כי כבר במשך עשרים וחמש שנה אנחנו מתווכחים ברמה א’ והיא לא מתבלבלת מעובדות היא עדיין חושבת שלחרדים ברמה א’ לא מגיע כלום או שיחכו בתור ויחכו בסבלנות עד שהבניינים יתרוקנו לציבור הדת”ל לגמרי….
א. כוחות השוק הם מציאות עובדתית ולא כסות לשום דבר והטענות על סיבות אחרות הן בכיינות, בכיינות היא לא סיבה שעירייה וחברי מועצה ינהגו עם תושבים שלא כחוק ושלא כצדק.
ב. רמה א’ וגם רמה ג’ גם ניסו לשווק לציבור הכללי ולא הצליח בגלל תנאי השוק ולא בגלל שום דבר אחר.
ג. על איזה עסקנים שעשו כל מיני דברים, היא שתגיד בקול.
ד. היו התארגניות רוכשים בעיקר בתגובה לפעולות שלה ושל האחרים.
ד. המציאות היום שיש חברי מועצה חזקים שלא יתנו לציבור החרדי לחכות לזכויותיו עשר שנים כמו שהיה ברמה א’. זו גם מציאות.
ה. מי ביקש ממנה גינוי? למה היא לא מזכירה ברשימת האלימויות את שריפת הכלבים, את אלימות השוטרים, את האלימות של ע. וכו’ וכו’.
ו. מציע לכם כעיתונאים לבדוק מי הרוב מי המיעוט וגם לבדוק את ההקצאות והתנהגות העירייה בשכונה מעתה. גם אם נניח שהציבור החרדי מיעוט וודאי מגיע לו זכויות. מקווים שהעיתונאים יעמדו על כך.

המשך יבוא אם לא יירגעו.

רמת בית שמש ה' במוצאי שבת האחרונה

השאר תגובה

כתבות אחרונות