צביון העיר בית שמש

כיצד תקרא ותשווק השכונה החדשה הסמוכה לרמת אברהם? רמתיים, או רמת אברהם? | גדולי רבני בית שמש חתמו על מסמך ובו הם קובעים כללים: אלו בניינים יבנו בבית שמש. בניינים שבניגוד לתקנון יאסר על המתווכים לתת לכך יד, וככל הנראה מי שיתן יד יוחרם | אחד הרבנים הליטאיים שחתם על המסמך שאל אותנו היכן סגה”ע שמעון גולדברג? למה הוא לא איתנו? הפנינו את השאלה לסגרה”ג גולדברג וקבלנו תשובה מפתיעה | שאלה נוספת עליה נענה בכתבה שלפניכם היא מדוע הלוחם הגדול על צביון השכונות בבית שמש המשנה לראש העיר הרב מלאכי כי טוב לא השתתף בישיבת ועדת השמות.


גדולי רבני בית שמש חתמו על מסמך שנכתב בכח התורה אשר יחייב כל אחד ואחת ככח בית דין.

מדובר במסמך תקנות הנוגע לעסקאות הנדל”ן בבית שמש, התקנות יחייבו הן את היזמים, הקבלנים והמתווכים והן את חברי מועצת העיר.

בתקנות נכתב כי אין למשווקים ולמתווכים לשתף פעולה עם יזמים אשר מנסים להדיר את החרדים מאותו פרוייקט, על ידי: בניה מעל 8 קומות, דירה ללא מרפסת סוכה, שכונה שלא יהיה בה עם איכלוסה מקוה ובית כנסת.

כמו כן על המתווכים שמשכירים שטחי מסחר להישמע לרבני המקום. 


מה בעצם טמון במסמך?


ביום ראשון (19.2.2023) אושר בועדת השמות השם ‘רמתיים’ לשכונה שנבנית בסמוך לרמת אברהם.

הצביעו בעד יו”ר ועדת השמות חמוה”ע אלי פרץ, סגני ראש העיר משה שטרית ושמעון גולדברג.

חמוה”ע הרב יוסי גולדהירש התנגד, נציגת הציבור נמנעה, חבר מועצת העיר אלישיב גוטמן ירד מהזום בשעת ההצבעה, והמשנה לראה”ע הרב מלאכי כי טוב נעדר.

חמוה”ע גולדהירש טען כי מאחר ומדובר בשינוי שם ולא בקריאת שם חדש הזימון לא חוקי.

בנוסף היה צריך להיות פרסום עם אפשרות להתנגדות. ולפני קיום הועדה היועמ”ש מיקי גסטווירט תמך בדרישה הזו.

כך או כך שינוי השם אמור לעבור אישור מליאה.


סלע המחלוקת רמתיים או רמת אברהם?


בסיס המחלוקת הוא המריבות האינסופיות על צביון העיר בית שמש בין החרדים לאלו שאינם חרדים. בימים אלו מוקמת שכונה חדשה הסמוכה לשכונת רמת אברהם. בועדת שמות האחרונה בעניין שכונת רמת אברהם הוחלט כי כל השטחים שמסביב לשכונה יקראו רמת אברהם, וכך גם אושר במליאת מועצת העיר. אלא שכעת רוצים לשווק את הדירות החדשות שבפרוייקט החדש, והשם רמת אברהם לא עושה טוב ליזמים שמעוניינים למכור בכמה שיותר.

לפי גורם בכיר במערכת הפוליטית ישנו כתם גדול שלא לומר עננה כבדה המרחפת על שכונת רמת אברהם, שכונה שקיבלה טופס 4 עוד לפני שיש שצ”פים בשכונה, התושבים נכנסו לגור בשכונה עוד בטרם היו מדרכות ועוד טענות מטענות שונות.

לכן יש עניין לסאלח שבתיים לשנות את שם ה(כאילו)שכונה החדשה לשכונת רמתיים (רמאות בלשון רבים???).

מאידך החרדים יודעים שאם שם השכונה החדשה (כביכול) ישתנה לשכונת רמתיים, השכונה כבר לא תקבל אופי וצביון חרדי, יבנו שם מגדלים רבי קומות והחרדים ידירו את רגליהם מהשכונה. תושבי שכונת רמת אברהם אינם מעוניינים שיגורו לידם תושבים שאינם חרדים וזה בעצם סלע המחלוקת.


אם החרדים נגד שינוי השם ושאינם חרדים בעד שינוי השם, מדוע סגן ראש העיר ויו”ר ועדת תכנון ובנייה הרב שמעון גולדברג שאמור לייצג את החרדים ולא את האינטרסים של המשווקים מצביע בעד שינוי השם?

הפנינו את השאלה לרב גולדברג, שאמור לתת תשובה בסגנון: זה לא אמור להיות נגד החרדים… אפשר לשנות את שם השכונה ועדיין לאכלס בה חרדים… אך תשובתו היתה מפתיעה ומחוץ לקופסא.

העמדה החרדית צריכה להיות בעד שינוי השם, והוא מסביר: השארת שם השכונה רמת אברהם מדירה חרדים רבים מלהגיע לשכונה, כגון אותם הקבוצות שמחרימות את שכונת רמת אברהם בטענות שיש שם עצמות מתים. לכן אני בעד שינוי השם.

תודו זו תשובה מפתיעה שהופכת את היוצרות ומציגה אותו כאחד שנלחם על כך שלשכונה יגיעו החרדים גם מהעדה החרדית, ולא כאחד שמנסה לשוות לשכונה אופי בעלת צביון לא חרדי.

הבעיה הקטנה היא שחברי ועדת השמות שאינם דתיים תוכמים אף הם בעד שינוי השם מהסיבות שמנינו לעיל, וכשגולדברג מצביע כמוהם יש כאן טעם לפגם, למרות שכוונותיו שונות.


אם כן ישנם חרדים שתומכים בשינוי השם לרמתיים, ויש שמתנגדים, ומי בתווך? המשנה לראש העיר הרב מלאכי כי טוב, שנעדר מישיבת ועדת השמות.
לישיבת הועדה לא היתה חובת השתתפות פרונטלית, היו שהשתתפו בזום, אם כך כשהישיבה היא במרחק נגיעה מדוע הרב כי טוב לא הגיע להביע את דעתו?


פנינו אל לשכתו של המשנה לראש העיר הרב מלאכי כי טוב וזוהי התגובה שקבלנו: איני מאמין במשמעות של השמות לא בנווה שמיר נווה התורה רמה ה’, ולא ברמת אברהם רמתיים, כל המלחמות וההתלהמות משני הצדדים סביב נושא השמות משמעותי רק לצורך נראות של פעילות מול עסקנים בנושא, או טיפוח אשליות ומכירת אשליות להצלחה במלחמות אבודות, אין לכך שום השפעה על האיכלוס ועל כלל המשתכנים.

זו דוגמא לאנרגיות מיותרות שמתבזבזות על ידי הרבה אנשים מצויינים, על חשבון דאגה אמיתית לצרכים אמיתיים ועל חשבון הידברות מועילה לפתרון עניינים בהסכמה.

לשאלתך לא הגעתי לוועדה לאחר שהתברר לי א’ לא יתאפשר לקיים שם דיון ענייני על הקשר הלא ברור בין השם החדש לשכונה, ב’ ממילא אין להצבעתי משמעות משום שנציגי ציבור הממונים מטעם דגל התורה ואגודת ישראל לא מגיעים.

ניסינו לחשוב על כוונתו של הרב כי טוב, ככל הנראה הוא התכוון לכך שאם היה חשוב לדגל התורה להפיל את השם בועדה הם היו דואגים להביא את נציגם יוסי כהנא לועדה, לכל הפחות בזום בזמן ההצבעה, ואולי הרב כי טוב גם היה מצביע נגד השם, ולו רק מפני שהשם רמתיים אינו קשור לבית שמש מאחר והוא שכן בהר אפרים ולא בהרי יהודה.

בסופו של דבר ההכרעה תיפול רק במליאת מועצת העיר בחודשים הקרובים, לאחר שועדת השמות תתכנס בשנית עם זימון ראוי.

השאר תגובה

כתבות אחרונות