פרוצדורת פינוי האשפה בבית שמש

כיום בבית שמש קיימים ארבעה סוגי פחי אשפה:

פחים מוטמנים: אלו הפחים שמוטמנים באדמה בגובה של כשניים וחצי מטרים, ומסוגלים לאגור כמות גדולה מאד של אשפה, במשך כל היום האשפה סגורה, ורובה נמצאת מתחת לאדמה, אין ריחות, אין חתולים, וגם הפחים לא באים על חשבונם של חניות.

עגלות ירוקות: אלו עגלות קטנות וישנות הנמצאות בשימוש בבית שמש מעל 20 שנה, ומפני קוטנם העירייה מציבה ליד כל בניין לפחות 4 כאלו.

פחי צפרדע: אלו פחי הזבל הישנים הנמצאים לרוב בבית שמש הותיקה וברמת בית שמש ב’, הפחים אמורים להיות סגורים, אך בבית שמש הם ללא החלק העליון והם פתוחים כל שעות היממה, אמנם  הפחים הפתוחים מהווים עבור החתולים לגן עדן של ממש, אך לא לתושבים המתגוררים בסמוך לפח האשפה. הפחים גורמים להם סבל רב והופכים למיטרד של ממש. בנוסף פח הצפרדע תופס מקום חניה של לפחות רכב אחד.

פחים מונחים: אלו הפחים החדשים שהעירייה רכשה בשנתיים האחרונות המחליפות את פחי הצפרדע, הם יותר גדולים מן העגלות וגם יותר יפים, אך ללא גלגלים והם נמצאים לרוב על הכביש ותופסים מקומות חניה.

מדוע פחי הצפרדע בבית שמש הם פתוחים? משום שבכדי לרוקן פח צפרדע סגור קבלני העירייה זקוקים למשאית מיוחדת שיודעת לפנות את אותם הפחים, וככל הנראה לא עומדות לרשותם אותן המשאיות, ולכן העירייה מציבה פחים פתוחים. איך מרוקנים פחים פתוחים? מביאים משאית עם מנוף שבראש המנוף ישנה כף גדולה שנוגחת בפח ללא רחם במשך 5 דקות, עד שהיא מסיימת לאסוף את רוב האשפה. לשם השוואה המשאית המיועדת לריקון פחי צפרדע עושה את המלאכה בתוך דקה וביעילות רבה יותר.

ביקרנו היום ברחוב רבי יהודה הנשיא, שם בסוף הרחוב ישנם שני פחי אשפה, שהמרחק בינהם הוא כ-20 מטר, כשהגענו ראינו שני פחי אשפה העמוסים לעייפה, כשמסביב לשני הפחים ניתן לראות עשרות שקיות זבל הזרוקות על המדרכה ליד הפח המוטמן, ועל הכביש ליד פח הצפרדע.

בהתחלה הגיע המנוף עם הכף הגדולה והחל לאסוף את הזבל שבתוך פח הצפרדע, ומה שסמוך לפח הצפרדע ולפח המוטמן הוא סירב לפנות, מי אתה? אתה רוצה אתה מוזמן להתלונן ומיד עזב את המקום ועבר לפח הבא, שם הוא עשה פקקים במשך 5 דקות תמימות ושיתק את הרחוב, להזכירכם מדובר ברחוב מסחרי עם המון תנועה.

לאחר מכן הגיעה משאית נוספת שאוספת את הפחים המוטמנים, כמובן שהיא אספה את הפח המוטמן אך ללא שקיות הזבל שמסביב לפח, להם אין מנוף עם כף. נגדם אין לי טענות.

ניתן לייעל את עבודת מפני האשפה בכך שהעירייה תפזר בכל שכונה אותם סוגי פחים, אך למקרה שקרה לנו היום זה לא יעזור, הם מתעקשים לדלג על השקיות שמסביב, אני לא מבין למה היו צריכים לבוא כל כך באיחור כשכבר הפח עולה על גדותיו ותושבי השכונה נאלצים להניח את שקיות הזבל בסמוך לפח. ומדוע הכף שאוספת את תכולת הפח לא יודעת לאסוף את השקיות שמחוץ לפח.

ושאלה אחרונה היא מופנית כלפי העירייה, האם לא הגיע זמנם של פחי הצפרדע להיעלם מן העולם?

פחי האשפה ברחוב יהודה הנשיא

אם כבר דיברנו על כך שלקבלני העירייה אין משאיות מתאימות לפינוי האשפה נוכל לראות זאת במקרה הבא: בפברואר 2020 ראינו נהג משאית שבא עם כף גדולה לפנות אשפה שבעגלה ירוקה, הוא ניסה להעלות אותה למשאית ושם להפוך אותה אך העגלה היתה יותר חכמה ממנו והיא עשתה סיבוב של 90 מעלות וכל תכולה נשפכה למדרכה, נהג המנוף החזירה למקומה לאחר שעיקם את מכסה העגלה כמו שצריך, והחל לאסוף עם הכף את האשפה שנפלה על המדרכה.

ואנו שואלים מדוע שולחים את המנוף עם הכף לפנות אשפה? יש משאיות מיוחדות לפינוי אשפה!!!

שלומיאליות במיטבה

השאר תגובה

כתבות אחרונות