עליזה בלוך – בית שמש לאן? פרק 6

לרגע אחד היה נדמה שכל רעיה בגדו בה, וישנה מלחמה של הכל בכל מי חובט בה יותר חזק; | אין לה ולו סנגור אחד לרפואה, והתקוה שלה לבית שמש מאוחדת נראית היום רחוקה מאי פעם; | האם אפסו תקוותיה? לא ולא, היא צריכה בסך הכל איש חכם ונבון לצידה אשר יהפוך את כל הקערה על פיה ויצעיד אותה כל הדרך עד לבית אגיון.


אמש באישון ליל הודבקו מודעות כנגד חבר מועצת העיר אלי פרץ – מספר 2 של ראש העיר עליזה בלוך – ומנגד לאחר חודשים רבים בהם היה מתחת לרדאר החל פרץ לצוץ ולקבל חיבוק חם מראש העיר, מהיום הולדת המתוקשרת שערכה לו בלשכתה ועד לשיתופו בפגישה עם מפקד תחנת המשטרה סנ”צ שלומי טובול, האם כל זה מקרה?

עד לפני מספר חודשים כמעט ולא שמענו על מספר 2 של ראש העיר עליזה בלוך הלא הוא חבר מועצת העיר אלי פרץ, למרות שהוא יו”ר ועדת השמות השם שבלט לאחרונה בהקשר של החלפת השמות בנוה שמיר הוא מ”מ וסגרה”ע משה שטרית. לאחרונה החלה ראש העיר לקרב את פרץ ואף ערכה לו יום הולדת בלשכתה. בשבוע שעבר היא זימנה ללשכתה את מפקד תחנת משטרת בית שמש סנ”צ שלומי טובול, וצירפה את פרץ לפגישה. מה קרה לכתף הקרה שהתחממה?

בכדי לענות על השאלה הזו ננסה להלך בין הטיפות, משום שאת לב לבו של העניין לא נוכל לפרסם כפי שהתחייבנו למקור ואף לא ברמז למרות שהעניין גלוי לאנשים רבים.

אמש כאמור נתלו מודעות בשכונות העיר הותיקה בבית שמש כנגד פרץ, ובה קראו לו לא פחות מבוגד, במודעות נכתב: “בוגד בגוש הציוני ובעיר הותיקה”.

על פניו ניתן לפרש שהבגידה היא עצם העניין שהוא לא הצליח לעזור לאנשי העיר הותיקה בריבוד כבישים ומציאת פתרונות חנייה ברחוב הרצל, ועל כך שתושביה החילוניים של העיר בורחים מבית שמש ועוד כהנה וכהנה טענות ומענות. אך כאן נכנס לתמונה “התרגיל המסריח” שעליו לא נוכל לכתוב אף לא ברמז. כך או כך מאז שהתגלה הסיפור לראש העיר עליזה בלוך, היא העלתה אותו על ראש שמחתה ומאז היא מחבקת אותו חיבוק חזק כיאה לאדם נאמן. היא חייבת לשמור אותו הכי קרוב משום שאם הוא יברח לה (במקרה הטוב), תכנס במקומו מספר 3 תמי זוסמן שהיא כידוע יצאה בגלוי בחודשים האחרונים כנגד ראש העיר, רק זה מה שחסר לה בעת הזאת.

המודעות הללו לא מייצרות אווירה אלא מלמדות אותנו מה קורה מתחת לפני השטח, בבית שמש לאחרונה החלו שוב מלחמות החילוניים-דתיים, אחת מהפעילות החברתיות המוכרות בעיר קיללה את הקיצוניים ואמרה “ימח שמם (של החרדים הקיצוניים)… אני מתה שמישהו ימות מידי כדור… אני רוצה שיהיה מוות” וגם מחבר מועצת העיר שלמה ברילנט היא לא חסכה את חרצובות לשונה וכך היא אמרה לו: “אתה מחממם את כל האווירה… ותפיץ לכל החרדים.. שאלוקים יקח אותם אחד אחד, עם כיתת יורים לירות בכם… אני שמה עליכם… יחתיכת בהמה… אתה הנוכל הכי גדול…. הנוכלות הכי גדולה זה אתה אדון ברילנט.”

ממונה אגף שפ"ע חבר מועצת העיר הרב שלמה ברילנט

ומנגד עשרות תגובות קיבלה הפעילה החברתית לפלאפון שלה שבה קיללו אותה קללות נמרצות, בליווי מילים גסות, כמו כן פרסמו את מספר הפלאפון שלה ואת כתובתה ברבים, ככל הנראה היא לא היתה בארץ כשכתובתה פורסמה, אך אין זה משנה דבר. (במאמר המוסגר נאמר שאנו מגנים את דבריה וגם את דברי מתנגדיה, שפה זו לא ניאותה לחברה מתוקנת) ניתן לומר כי השיח כאן בעיר התגלגל לביבים שבית שמש לא ידעה כמותו זמן רב, לפחות לא בשלטון הנוכחי, השנאה נהייתה גדולה וגלויה מאי פעם.

בתקופת הבחירות סייעה אותה פעילה לראש העיר עליזה בלוך להיבחר, אך מיד באותו היום יצאה הודעה בשמה של ראש העיר ובה נאמר:

“אני מגנה בכל תוקף את דברי ההסתה. זו לא דרכנו. אין מקום לשיח כזה כלל ועיקר. למען הסר ספק – היא אינה חברה בסיעתי ולא נמצאת מטעמי או מטעם עיריית בית שמש באף פורום מייצג כלשהו. בית שמש היא עיר של קהילות בה כל קהילה מקיימת בה את חייה מתוך כבוד והכלה. שנדע ימים של שקט ואהבה. שבת שלום. עליזה בלוך”.

איני יודע מה טיבה של הודעה זו והאם היא אותנטית, אך הודעה זו הספיקה בכדי לחמם עיתונאית מוערכת וותיקה בבית שמש שהבטיחה שתגובתה הכואבת בא תבא.

ראיון עליזה בלוך
עליזה בלוך מגנה אלימות מילולית

לסיכום נאמר: שהאהדה כלפי ראש העיר בקרב תושבי העיר הותיקה יורדת, החרדים המודרנים שהצביעו עבורה כבר מדברים עליה אחרת ובריש גלי, חלק מאלו שתמכו בה בבחירות האחרונות ואף סייעו לה להבחר כגון העיתונאים ציון סולטן וחנה ז’ורנו, ופעיליה יעקב עמר וישראל אבוקסיס כבר מזמן יצאו כנגדה בגלוי, שאר העיתונות שעטפה אותה עד כה בחמימות, מתקררת אט אט, הסיעות הציוניות – הליכוד והבית היהודי, כבר מדברים כנגדה בגלוי, גם האצבע שלהם בישיבות המליאה כבר לא מורמות בצורה אוטומטית. השכונות החרדיות גודשות את הסאה עוד יותר מתקופתו של ראש העיר לשעבר חה”כ משה אבוטבול שהשאיר אחריו יסודות חזקים של בניינים הבונים את עצמם מאילהם.

מדוע בלוך לא מזמנת את אבוטבול ללשכתה?

מנגד אין לראש העיר ד”ר בלוך כיפת ברזל שתגן עליה מפני התוקפים למינהם וההסברה מלשכתה לא קיימת כלל ועיקר, אין אדם שייצג אותה, שיסביר, שיגשר ויפשר, שיפגיש אותה עם האנשים הנכונים, ויאמר לה את הערך הטמון ביחסי אנוש, וביחצנות. אמנם מידי שבוע ראש העיר מוציאה סרטון של מה היה לנו השבוע, אך הוא מתברר כלא אפקטיבי, ומי שמתגורר בעיר כמעט ולא יודע על פעילויותיה שלצערינו הרב לא מסופרת כאילו היו אלו פעולות מסווגות וחשאיות ממחלקת המבצעים המיוחדים של אמ”ן.

אז היכן טעתה ראש העיר שמצבה הגיע לשיא השפל בחודש האחרון? התשובה היא שהיא עברה על לאו גדול שרבים מהפוליטיקאים המשופשפים משתדלים לא לעבור עליו והוא לא לפגוע ביחסי אנוש – שהוא אחד מהערכים שניתן לכנותם ערך עליון.

לא יתכן להשפיל סיעה כמו ש”ס ולייבש אותה בביצה הפוליטית שנה שלמה ואז להיזכר שזו סיעה חשובה, משום שהמושך בחוטים הוא שר הפנים אריה דרעי, שכל עיר זקוקה לו, בטח העיר בית שמש, וכעבור שנה להכניסה לקואליציה ולצפות שדרעי לא יאמר בחדרים סגורים את מה שאמר.

לא יתכן להשפיל סיעה נוספת וגדולה כמו יהדות התורה ולהיות מופתע איך צמחו לנו אספקלריות.

לא יתכן לא לזמן ללשכה מעת לעת ולחמם יחסים עם חבר כנסת שהיה כאן ראש עיר לשעבר וצבר ניסיון רב, הרואה כמעט כל יום את שר הפנים ולוחש לו על אוזניו, ולצפות שהוא יסייע ויסיר את הקרשים מהגלגלים.

לא יתכן שאנשים שעזרו וסייעו לראש העיר להבחר ילכו ברחוב, כל רואיהם ילעגו להם “יפראיירים” ולצפות שהם ישתקו.

לא יתכן להזניח כבישים בעיר הותיקה שהצביעו עבורה בצורה גורפת ובאותו הזמן לרבד את הכבישים בשכונת נחלה ומנוחה ולצפות שתושבי העיר הותיקה ישתקו.

לא יתכן שיהיו בקואליציה מלחמות קרדיטים כמעט על כל דבר, מבלי שיהיה דובר אחד אשר ממנו יצאו כל ההודעות. לאחרונה יצאו מלחמות קרדיטים על חניכת תנועת הנוער אריאל, ומלחמת קרדיטים על המלגות לסטודנטים ועל המגרשים החדשים שעוד לא נולדו. – קצת כבוד לא יזיק לאיש, בפרט אם מגיע כבוד למאן דהו. למשל בבית התרבות ישנו שלט שעליו התנוסס שמו של ראש העיר הקודם “משה אבוטבול”, כיום השם הזה מכוסה במדבקה שעליה כתוב “עליזה בלוך”, מדוע המדבקה הודבקה מעליה ולא לצידה?

לא יתכן לא לחבק את ותיק חברי המועצה מר שלום אדרי ולצפות שיצרף אותה לשיחה עם ראש הממשלה.

לא יתכן לא לכבד את הרבנים של הציבור הליטאי המונה ארבעה מנדטים ואז לצפות שהרבנים שלהם לא יורו לצאן מרעיתם “לכו לגור בנוה שמיר”, ולאמר לאחד מחברי המועצה של דגל התורה צא ותאגד את הרוכשים החרדים”, ולחברי המועצה מדגל התורה: “תיעדרו מהצבעה על שינוי השמות בנוה שמיר”.

רמת בית שמש ה - נוה שמיר
שכונת נוה שמיר, הצלחתה היא הצלחת ראש העיר

-סוף דבר-

יחסי אנוש וחבירות הם ערך עליון, מי שרוצה דלת פתוחה לביבי יצטרך להתחנף קצת לשלום וקצת לשטרית (הבן של), ומי שרוצה קשרים טובים עם דרעי שיתחנף לאבוטבול, ומי שרוצה קשרים טובים עם הרב יצחק יוסף שיתחנף ליגאל חדד, אלו החיים, ומי שלא ילמד אותם בדרך הקלה, שילמד אותם – ולא יקבלם – בדרך הקשה.

אסור לפגוע בבני אדם כי מי שזורע יחסי אנוש רקובים קוצר נקמה, והנקמה היא מרה כלענה, אז מה, הכל נקמה?

לא, משום שתמיד ישנם חילוקי דעות, וגם בעתיד  יהיו חילוקי דעות, אך כשיש יחסים טובים בין בני אדם ופתאום צצים להם מאי שם אי אלו חילוקי דעות אז “מחליקים” ומעלימים עין. אך כשהיחסי אנוש רקובים, כל מחלוקת קטנה הופכת לאש תבערה גדולה.

לא יזיק אם חבר מועצת העיר הותיק שלום אדרי יקבל קצת כבוד

לסיכום: האם ראש העיר כושלת? התשובה היא לא!!!! ראש העיר בסך הכל זקוקה ליועץ חכם ונבון המבין דבר או שניים בנפש האדם, איש רעים להתרועע, איש אשר פרושים עבורו שטיחים במסדרונות רבים אצל אנשי מפתח חשובים בבית שמש, ואף סלולות לו דרכים רבות לליבותם של בני אדם, איש נאמן, מוערך וישר דרך, איש אשר רואה את חשיבות הכלל מול עיניו, ומצוקת הפרט יקרה ללבו, איש המבין ברזי הפוליטיקה הניחן בכושר הסברה ושכנוע יוצאים מגדר הרגיל, וגם תושב העיר בית שמש.

היחסים עם משה שטרית הם הברומטר לפופולריות של ראש העיר

אותו האיש הוא אשר יצעיד את ראש העיר עליזה בלוך אל קידמת הבמה של בית שמש, והבמה הארצית תבא מאיליה. איש אשר יקנה לה ביום אשר תסיים את תפקידה את הדגל שעליו יתנוסס הכיתוב “עשיתי כל שביכולתי לעשות למענכם תושבים יקרים ואהובים שלי, במסגרת המגבלות הפקתי את המירב על מנת לשרתכם נאמנה, לא נתתי שינה לעיני ותנומה לעפעפי עד אשר דאגתי לאחרון העניים כאן בעיר שתהיה הפת מצויה בסלו, לא לקחתי שקל לארנונה ממי שמצבו בכי רע, ואף מימנתי עבור ילדיו את שכר הלימוד לבל יכלם.

דאגתי שיהיו לכם כבישים סלולים כראוי, ושעסקיכם ילכו וישגשגו. שמרתי על איזון העיר, ועשיתי כל שביכולתי שבני תושבי המקום ישארו כאן בבית שמש. תודה לכל מי שדאג לי שאבחר, מאחר ואני חפצה בניהול תקין לא יכולתי “לחלק ג’ובים”, אך לא יכולתי להימנע מלחפש עבורו מקום עבודה ראוי ומכובד, ואני שמחה שהצלחתי.

אני מודה לראש העיר הקודם חבר הכנסת משה אבוטבול שנתן לי עצות טובות מנסיונו הרב כאן בעיר והפעיל את כל קשריו למענכם ובשבילכם.

אני מודה לרב קורנפלד, לרב גולדשטיין ולרבנים נוספים מכל המגזרים שישבו איתי והבינו את חשיבות הענין של צביון השכונות, תודה לאותם רבנים שאמרו לצאן מרעיתם לחדול מלרכוש דירות בנוה שמיר.

כמו כן אני מודה לשלום אדרי ולמשה שטרית שסייעו לי וסללו לי את הדרך ללשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, בזכותם הבאנו לנוה שמיר מרכז בילוי גדול עם קולנוע תיאטרון ועוד (אגב אתמול בערב ישראל אבוקסיס הצחיק את הקהל עד דמעות בערב משגע בהנחייתו של דני חדד, נהנתי מכל רגע), ובכך הבאנו לבית שמש 20,000 משפחות מהמגזר הכללי.

ישראל אבוקסיס נואם במהלך ההפגנה
ישראל אבוקסיס

תודה לציון סולטן ולחנה ז’ורנו שטיפלו במסירות רבה בפניות הציבור ודאגו לכל קשיש וקשיש כאן בעיר, הם סייעו לעניים ולחלשים, לעולים ולוותיקים, תהא משכורתם שלמה מעם ה’.

אם הבנתם את הפרנציפ תוכלו להמשיך ולהרחיב כיד הדמיון הטובה עליכם.

ציון סולטן חותם על מגילת היסוד בשכונת נוה שמיר

לסיום אני שמחה שבית שמש נמצאת היום במצב טוב לאין ערוך ממה שהיתה בעבר, איני מחזיקה טובה לעצמי, אלא הכל בזכותם של מאות אנשים שעזרו וסייעו ועשו ככל שלאל ידם כדי שהעיר הזו תצליח, אני שמחה וגאה ששימשתי אתכם במסירות 10 שנים, מהיום אשכפל את ההצלחה לה זכתה העיר בית שמש למדינת ישראל כולה.

באהבה רבה

שלכם עליזה בלוך

ראש ממשלת ישראל.

השאר תגובה

כתבות אחרונות