נערות חרדיות נושרות

מישהו פעם אמר שחינוך הילדים דומה לצ’ונט, אתה מבשל ואף פעם לא יודע איך הוא יצא, כך גם בחינוך הילדים אתה משקיע ומשקיע מחלבך ודמך ואינך יודע לנבא את התוצאה.

לצערינו הרב לאחרונה קיימת תופעה של יותר ויותר נערות חרדיות שמתקלקלות (נכון יש גם נערים שמתקלקלים, ויש גם את הנוער הדת”ל והחילוני אבל בכתבה הזו אנו עוסקים רק בנערות חרדיות), במרבית המקרים מדובר בבנות מבתים “טובים”, וההורים חסרי אונים ואובדי עצות.

מסתבר כי לא רק להורים אין מענה אלא גם למוסד החינוכי בו הם לומדות לא קיים מענה וכולם ביחד מטאטים את הכל מתחת לשטיח, רק “שלא ידעו”.

מדוע מטאטים? כי ביננו מי רוצה לגעת בתפוח אדמה הלוהט הזה, עדיף להשאיר את המצב סטטי, איך שהוא כעת, וכך כל הצדדים יוצאים מרוצים. הנערה מרוצה כי מפסיקים לנדנד לה, הסמינר מרוצה מאחר ושמו הטוב מוגן בעננת ההשתקה, ותחת צילה של אותה עננה כבידה מסתתרת גם המשפחה.

העיקר – הם אומרים לתכשיט שלהם – תתלבשי צנוע כלפי חוץ, וכלפי פנים תעשי מה שליבך חפץ, אך אל תשכחי דבר אחד ביתנו/תלמידתינו היקרה… ניחשתם נכון… “שלא ידעו”.

את המצפון שלהם הם משתיקים בכך שהם יחתנו אותה מהר… כמובן עם עלם חמודות החמוש במגבעת קצרת שוליים וחליפה המסתירה שרצים שקצים ורמשים. את הזוג הם מציידים בעצה טובה (שבדרך כלל מגובה בדעת תורה) שאומרת תורידו מסך על אותן ימים אפלים ותתחילו חיים חדשים, ובא לשבבניקים גואל. 

לטפל בבעיה? אסור אפילו להרהר בזה.

ראש העיר עליזה בלוך במהלך ביקור במרכז הנוער נריה

בכפר הנוער ‘שירה’ (בכפר חסידים) שהוא המוסד היחיד בארץ הנותן מענה לחרדיות נושרות החליטו לטפל בבעיה מן השורש ולתת לאותן נערות חרדיות מענה. אלא שהמוסד הזה יסגר בסוף השנה, וכך מתמוסס לו המענה האחרון שהיה לאותן נערות חרדיות נושרות.

עיריית בית שמש יחד עם רשויות נוספות פנו לשרת החינוך שאשא ביטון בבקשה לתת מענה לאותן נערות נושרות, אך עד שהיא תטפל בפנייה יחלוף זמן רב.

למרבה הפלא קיים מוסד המטפל בבנות חרדיות ודת”ל נושרות, קוד הלבוש שם אמנם לא כמו בבית יעקב, אך הבעיות של אותן בנות שהיו מודעות לעצמן, וטיפלו בבעיה, הופכות לערכיות יותר מאשר למקבילותיהן תכולות החולצה – בעלות אותן הבעיות – שמשום מה הסתירו את אותן הבעיות במקום לטפל בהם.

לא רק שקיים בארץ מוסד המטפל בנערות חרדיות נושרות אלא הוא קרוב אלינו הרבה יותר ממה שחשבתם, קבלו את המרכז לנערות חרדיות ודת”ל ‘נריה’ בבית שמש בניהולה של הגב’ נחמה קניג (חרדית), המרכז מיועד לנערות בנות הכיתות י’-י”ב , מוסד נריה מיישם את תוכנית היל”ה של משרד החינוך, ונותן ייעוץ והכוונה על ידי נשות מקצוע לאותן נערות, מורות מוסמכות מלמדות אותם בגרות בקבוצות קטנות ואלו מסיימות את הלימודים בהצלחה ועם תעודת בגרות. בנוסף מרכז נריה מארגן לאותן נערות פעילויות מחוץ למוסד הלימודים, טיולים, אטרקציות ועוד.

החלטנו לסקר את מרכז נריה מאחר ואינו זוכה לחשיפה, אולי מפני שהוא נמצא בעיר הותיקה (רחוב רמב”ם) ומגיעות אליו נערות מהרמה.

מכל מקום מרכז ‘נריה’ תפור למידותיהם של אלה הגרות בבית שמש המעוניינות לישון בביתם ולא בפנימייה.

ויש גם מסר חשוב שהגב’ נחמה קניג רוצה למסור: “טפלו בבעיות של ילדיכם כשהם קטנות, אל תחכו שהבעיות יהיו גדולות והמצב יהיה יותר גרוע. ברגע שהנערה הגיעה למצב קיצוני אומרת גב’ קניג היא כבר לא תתקבל אצלנו.

אנו נאחל לאותן נערות ולמרכז לנערות חרדיות ודת”ל ‘נריה’ הצלחה רבה בהמשך הדרך.

מרכז הנוער נריה בבית שמש

השאר תגובה

כתבות אחרונות