מערכת הבחירות בבית שמש עדיין לא מעלה הילוך

בעיר בית שמש מערכת הבחירות עדיין רדומה, מי שמנסה קצת להעיר אותה מתרדמתה היא ראש העיר ד”ר עליזה בלוך שכבר החלה את מסע הבחירות שלה.

לעומתה ישנם עשרות אנשים שמתחממים על הקווים, אף אחד לא מעז לעלות על המגרש, מלבד המשנה לראש העיר הרב מלאכי כיטוב וסגרה”ע הרב שמעון גולדברג, שדרך על המגרש, עשה סיבוב וירד בחזרה, עכשיו גם הוא מתחמם על הקווים ומבטיח מתישהו לשוב ולעלות על המגרש.

מה בין בית שמש להר סיני

לבינתיים האוירה בבית שמש היא כמו מעמד הר סיני, יש הרבה קולות, הרבה ברקים, אך יש גם ערפל כבד שמכסה את הכל.

בסיעות החרדיות אף אחד לא ממהר לשום מקום כלפי חוץ, אך כלפי פנים כולם מייחלים שרק המשבר עם יו”ר סיעת ש”ס אריה דרעי באלעד יבוא על מקומו בשלום או אז שאר הבעיות בארץ תפתרנה, והעיר בית שמש תלך לידיה של סיעת דגל התורה.


המאבק והאבק

מבחינת מערכת הבחירות בבית שמש העברת המושכות כנציגם של הציבור החרדי לראשות העיר מידיו של סגן השר הרב משה אבוטבול לידיה של סיעת דגל התורה יוצרת מַאֲבֵק חדש ומעלה אבק ישן, מאבק שבו כל הכוחות הליטאיים יכנסו לעובי הקורה ויחבלו זה במועמדותו של זה ללא הרף וללא רחם.

למשל, לו דגל התורה תבחר ברב שמואל גרינברג למועמדה לראשות העיר, זה יקומם נגדו את מחנה סילברסטין החדש, ומחנה מונטג הישן, כיום גרינברג יושב על ממלכה, מה לו ולצרות הללו?

לגבי יבוא מועמד מבחוץ מצבו יהיה גרוע יותר, בין אם זה יהיה הרב מנחם שפירא או הרב אליעזר ראוכברגר, תמיד יהיו מאות מתנגדים שישחררו כלפיו את חרצובות לשונם וישאלו מה עשית בשביל העיר בית שמש.

לכן המצב בסיעת דגל התורה לא פשוט בכלל, ובכלל זה מצבו של יו”ר הסיעה הרב ישראל סילברסטין שהדלת ללשכתו של הרה”ג אלימלך קורנפלד עדיין לא פתוחה בפניו, גם דלתותיו של הסובבים אותו נעולה על בריח, אלו הדלתות המובילות ללשכתו של הרה”ג נתן קופשיץ.

בשאר הסיעות המצב גם כן לוט בערפל, אם נקח לדוגמא את סיעת ש”ס שעדיין לא החליטה על דרכה הפוליטית בקדנציה הבאה, או את אגודת ישראל שלעת עתה בנויה מאגודות אגודות, ועדיין לא הספיקה ללקק את פצעיה מפרישתם של שניים מחבריה שהודיעו על פרישה מהחיים הפוליטיים, המשנה לראש העיר ויו”ר סיעת אגו”י הרב ישעיהו ארנרייך וחמוה”ע הרב ישעיה וייסמן.

באגו”י עדיין רבים מחכים למוצא פיו של הרב שמעון גולדברג שלא ניחן בטיפשות, הוא יחשב מעתה את צעדיו ויברור את מילותיו אחת לאחת, בשלב זה הוא יושב על הגדר וממתין למוצא פיהם של היושבים בשורה הראשונה הלא המה, אריה דרעי, יצחק גולדקנופף, משה גפני ומאיר פורוש, ורק לאחר מכן הוא יאמר את דברו (בלית ברירה), לבינתיים הוא פועל מאחרי הקלעים והחיים עוד לפניו.

בסיעת הליכוד הדברים גם כן לא ברורים, הם מנסים בכל הכח למשוך לעצמם את 5,000 הקולות שהלכו לאיבוד בבחירות הקודמות, אך המלאכה לא תהיה פשוטה עבורם, מצבם בבחירות האחרונות לכנסת לא מזהיר, ואם תוסיפו לכך את העובדה ששוויו של כל מנדט עומד כיום על כ-2500 קולות הרי הם מאבדים מנדט.

הליכוד ניסה לחבר לשורותיו את סגנית ראש העיר רינה הולנדר, אך לאחר שיחות רבות עמה התברר כי מבחינה טקטית מוטב להם לרוץ בנפרד.

הולנדר מצידה תנסה לרוץ מטעמם של סיעת עוצמה יהודית, אך היא תצטרך לגרוף קולות לא רק מה-5115 קולות האבודים שהיו בבחירות האחרונות בותיקה, אלא גם מהקולות האבודים של הרב דוד עסיס שהלכו לאיבוד 1336 סה”כ 6451 קולות.

גם חמוה”ע הרב ישראל מנדלסון ואלישיב גוטמן שלעת עתה ירוצו בנפרד מהולנדר תהיה בעיה מאחר והם יושבים על אותה המשבצת של הולנדר, והשמיכה הקצרה הזו תשאיר לפחות מנדט אחד בחוץ, אולי הם ישכילו לקחת עמם את החרדים המודרנים ולזכות בתהילת עולם, לבינתיים לחרדים המודרנים הרבים בבית שמש אין בית.

המשנה לראש העיר הרב מלאכי כיטוב הודיע כי הוא רץ בבחירות הקרובות לראשות העיר, אך הוא עדיין לא קבל את תמיכתם של כל הרבנים, ולכן יש כאלו שלא מתייחסים לריצתו לראשות העיר ברצינות, לאמר: אם אתה חרדי, אתה חייב להציג כרטיס מועדון.

כמו כן גם מועמדותו למועצת העיר עדיין לוטה בערפל מאחר והוא לא ימשיך בבחירות הבאות באותה המתכונת בה הוא רץ עד היום והיא סיעת בני תורה. מה הם יעשו? גם כן לא ברור.

אם כן כפי שאמרנו יש המון קולות וברקים, וערפל כבד מכסה את הכל.

דבר אחד ברור, אם החרדים מתאחדים, חרדי יזכה בראשות העיר, והחרדים מהחוגים האחרים יכולים לשכוח מהקצאות, שהרי להדיח ראש עיר אינו דבר של מה בכך.

והיה והם לא יתאחדו או אז ראש העיר עליזה בלוך זוכה בכתר בשנית, ומה שהיה הוא שיהיה.

לסיום נאמר כי הסיעה שהולכת בבחירות הקרובות לקבל את הטלטלטה העזה ביותר היא סיעת דגל התורה. שם הכל תלוי מי יעמוד בראש, כאשר העומד בראש יגרוף את כל הקופה, והשאר כנראה יפרשו מהחיים הפוליטיים.

קשה לי למשל לראות את חמוה”ע הרב ישראל סילברסטין יושב חמש שנים נוספות בתור חבר מועצה ללא משכורת, קשה לי לראות את חמוה”ע הרב ברילנט יושב שוב במועצה כמספר 2 שלו. ולכן זו הטלטלה הגדולה שהולכת להיות.

ומה יהיה באגודת ישראל? שם יהיו מאבקי איתנים מליגה אחרת עליהם אנו כלל וכלל לא מדברים.

השאר תגובה

כתבות אחרונות