לגור בשכונה ישנה – בית שמש לאן פרק 4

איך ההרגשה לגור בשכונה ישנה? מה הם החסרונות הבולטים? וכיצד ניתן להפיק מכך רווחים. ביקרנו ברחוב האיריס ואף הכנו עבורכם סירטון. צפיה מהנה!

הילה מועלם

הגענו השבוע לסיור ברחוב האיריס והמחזה שהתגלה לעיננו לא דומה לשום דבר אחר שראינו עד כה. התושבים שם חיים בתנאים שמזכירים את העולם השלישי, וסליחה אם העלבתי את העולם השלישי.

כבר בהתחלה נציין שלא מדובר בכל רחוב האיריס, יש שם וילות חדשות וגרים שם תושבים מבוססים, אבל אם תחצו את הכביש לעברו השני של הרחוב, זה לא הדבר הכי מומלץ בעולם, ופעולה זאת היא על ראשכם ואחריותכם.

אז איך ההרגשה לגור בשכונה ישנה, שוחחנו עם אחד התושבים והוא אומר שהמגורים כאן בשכונה הפכו אותו לאדם עצוב, עצוב מאד.

תראה הוא אומר: כמעט בכל בית שמש החליפו פחים מונחים, או פחים מוטמנים, ואנחנו חיים כאן עם הצפרדע הזאת, הפח פתוח ומזהם את השכונה. עכשיו בא תרד איתי לבניין שלנו ותבין באיזה מצב אנחנו חיים.

ירדנו איתו במדרגות, וכבר אפשר להבחין במעקות הישנות והמחלידות המעטרות את המדרגות, וזה עוד כלום לעומת מה שמחכה לנו. לאורך השביל המוביל לבתים נמוכי הקומות ניתן לראות משטחי עץ, בלטות שבורות ואף רעפים שעליהם תצטרכו ללכת על מנת להגיע לביתכם, העיקר לא ללכת על הבוץ.

האוכלוסיה שם היא מבוגרת, והסכנה שם של פציעה כתוצאה מנפילה זה משהו שהוא בתחום הסביר, והייתי אומר אפילו סביר פלוס.

יו”ר סיעת הליכוד והממונה על העיר הותיקה מר שלום אדרי הגיע למקום לראות מקרוב את סבלם של התושבים, אך לצערו ולצער תושבי השכונה ידו קצרה מלהושיע משום שמדובר כאן בשפ”פ – שטח פרטי פתוח – המשמעות של הדבר הזה היא שהפיתוח הסביבתי מוטל על הבעלים, ובמקרה שלנו על דיירי השכונה. הם אלו שצריכים לרבד מחדש את השביל ולדאוג לתחזוקתו המלאה.

אז מי ירצה לגור במקום כזה שאתה צריך להחנות את רכבך למעלה, לחזור עם הקניות וללכת בויה דולורוזה עד לביתך, או ללכת בשבילים הללו בחשיכה.

לא זאת אף זאת, בעת מלחמה תצטרך לרדת למקלטים (מכירים את המושג הזה?), ובזמן שחבירך משערי העיר הולכים לחדר הממ”ד אתה תתחיל לרוץ עם משפחתך למקלט שנמצא חמישים מטר מהבית, ביחד עם השכן שאתה לא מדבר איתו, והשכנה שתפסה לך את החניה, כולכם תדלגו מעל משטחי העץ עד לערימת צונורות הברזל שיקדמו את פניך בכניסה למקלט. שם כבר תראה את המקלט ותחליט בעצמך איפה אתה רוצה לבלות את הלילה, במקלט או בבית ללא ממ”ד.

יתרה מכך, המשמעות של מגורים בשכונה ישנה היא שכל תשתיות המים ישנות, הפארקים וכל מה שמסביב רחוק מלהיות מודרני.

ביקרנו במגרש הספורט השכונתי וראינו שם את ההזנחה הזועקת מכל כיוון, במרכז המגרש ישנה שלולית גדולה, הגדר שם פרוץ, הכדור שם בקלות יכול לעוף לקצה הפארק, ועל הילדים שיכולים ליפול אני כבר לא מדבר.

הפארק העוטף את מגרש הספורט הוא נקי ומטופח, אך השבילים בו סדוקים, וכשיש שני צמיגים התלויים על עץ המקום רחוק מלהיות גינת משחקים.

דירה למכירה

אז קל לעזוב את הבית ולעבור לשכונה חדשה כדוגמת שערי העיר, אבל מי יקנה את הבית שלך? שוחחנו עם אחד המתווכים המוכרים בעיר והוא אמר לנו “תמיד יהיה מי שיקנה”, ואנחנו תוהים גם אם יקנו ממנו את הבית בחצי מיליון שקלים וישפצו אותו לעילא ולעילא, מדוע שאנשים יבחרו לגור בסביבה כזו ולהיות עצובים כל ימי חייהם?

משכונה ישנה למידטאון מנהטן

אך מנגד ישנם כאלו שמהלימון עושים לימונדה, כמו אותה משפחה מירושלים שהיתה להם דירה ישנה, ומכרו אותה לקבלן שבנה על השטח בניין בן 4 או 5 קומות, בעלי הבית קיבלו מהקבלן 2 דירות בקומה הראשונה ועוד 2 חנויות למטה שיפרנסו אותם בכבוד, ועם הדירות והביזנס המשפחתי הם מרגישים כאילו הם חיים במידטאון מנהטן.

פינוי בינוי

לא הרחק משם – ברחוב הסביון – יצאה לדרך תוכנית פינוי בינוי, לפני למעלה משנה עיריית בית שמש הציבה שלט בכניסה לרחוב המספר שהעירייה הולכת לפנות משם את הבניינים הישנים ובמקומם היא בונה מגדלים, ומרכז עסקים, ועל הדרך גם ירחיבו את הכבישים הסמוכים, יבנו כיכר ויחליפו גם את תשתיות המים הישנות.

ככל הנראה ברחוב האיריס זה פחות מעשי, אך בטווח של עשרות שנים קדימה אני מאמין שמה שלא יתפרק לבד העירייה תפרק ותבנה שם שכונה חדשה.

כתבות אחרונות