ירידה של למעלה מ-10 אחוזים במכירות דירות חדשות בבית שמש

כמה דירות חדשות נמכרו בבית שמש ברבעון האחרון, ומדוע אנחנו בירידה, מה אתם יודעים על השקעה בדירה והאם היא בכלל משתלמת? האם מחירי הדירות ברבעון האחרון בבית שמש עלו? ומדוע הפכנו לפחות ופחות אטרקטיביים? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

כידוע בית שמש היא עיר בבנייה, הבנייה מתפזרת בכמה וכמה שכונות, בינהם רמה ג’2, רמה ד’ (מספר שכונות) רמת אברהם, שכונת המשקפיים ועוד. לאחרונה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את כמות הדירות החדשות שנמכרו בחודשים ספטמבר-נובמבר 2020. בית שמש נמצאת במקום הרביעי והמכובד במכירת דירות ונמכרו בה 519 דירות, אך בכדי למדוד באמת את מצבינו עלינו להשוות אותנו קודם כל לעצמנו וכך גם עושה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

המדד שבה בחרה הלשכה המרכזית להשוואה היא בין כמות הדירות שנמכרו בשלשה חודשים האחרונים לעומת שלושת החודשים שקדמו להם ושם אנו רואים ירידה חדה מ-579 דירות שנמכרו ברבעון יוני/20-אוגוסט/20 ל-519 דירות שנמכרו ברבעון האחרון, זוהי ירידה של למעלה מ-10%, נתון שאינו מבשר טובות, וכאן אנו נמצאים כבר במקום השני והמפוקפק בארץ אחרי נתניה. לעומתינו ישנם ערים שהכפילו ושילשו את כמות מכירת הדירות, כגון: חדרה, באר יעקב וחריש.

בישראל נכון לסוף נובמבר 2020 ישנן מעל 38,000 דירות חדשות המוצעות למכירה ואין דורש. ואם נסתכל על היצע-וביקוש נוכל לראות כי ההיצע גדול על הביקוש ורק כ-75% מהדירות החדשות מצליחות להימכר.

נשוב לבית שמש, התייעצנו עם אנשי מקצוע מדוע לדעתם חלה ירידה במכירת הדירות בבית שמש בזמן שבערים אחרות אנו רואים עלייה משמעותית? קיבלנו מספר תובנות על ההשקעה בדירה האם היא כדאית, על שינויים במחירי הדירות אך בעיקר עלינו.

רמת בית שמש ד' בבנייה

התירוץ הראשון שעולה במוחינו הוא שבכל הארץ היו ירידות במחירי הדירות בין החודשים ספטמבר 2020 לבין דצמבר 2020, ואילו בבית שמש חלה עלייה במחירי הדירות ולכן בית שמש נמצאת בירידה במכירת הדירות. אז אם לרגע אחד גם אתם חשבתם כך, טעיתם! הנתונים מראים כי ב-9/20 מחירה הממוצע של דירה חדשה בישראל עמד על 1,619,000 וב-12/20 מחירה של דירה ממוצעת עלה ל-1,666,000 עלייה של כ-2.9%, לעומת זאת מחירה של דירה חדשה בבית שמש ב-9/20 עמד על 1,392,000 וב-12/20 המחיר עמד על סך 1,397,000 שהיא עלייה של 0.35%. אם כן התשובה היא ברורה “לא היו עליות מחירים בשלושת החודשים האחרונים בבית שמש”.

אולי התשובה נמצאת בהתפכחות המשקיעים הבוחרים להימנע מלהשקיע את כספם בדירות חדשות. בעבר רווחה תפישה הטוענת שהשקעה בדירה היא עסק משתלם ומניב רווחים, התפישה הזו אמנם נכונה לטווח הרחוק אך לטווח הקצר היא מתבררת ככישלון ולא פלא ש-8.6% מהמשקיעים בבית שמש שמכרו את דירתם בתוך 3 שנים באמצע שנת 2020 לפי הנתונים שפירסם משרד האוצר (ינואר 2021) הפסידו. הכספים שהפסידו מצאו את דרכם לכיסם של המתווכים, עורכי הדין ומשרד האוצר (מס רכישה), בנוסף ישנן הוצאות בלתי צפויות בשנים הראשונות שלא מספרים אותם למשקיעים מה שהופך את ההשקעה בדירה ללא כדאית בעליל, לעומת זאת אלו שהשקיעו בזהב או ב- S&P 500 אזי מצבם טוב לאין ערוך מאלו שרכשו דירות להשקעה. הבעיה בתשובה הזו שהיא נכונה לכלל הדירות בארץ, אך כאן אנו רואים ירידה במכירת הדירות “בבית שמש”.

הכתובת: "הכניסה לציונים אסורה" מרחיקה מכאן גם את החרדים

כנראה שהתשובה נעוצה בכך שרוב רוכשי הדירות החדשות בבית שמש הם חרדים, ומספיק להיכנס לווינט או לכיכר השבת ולהקליד בחיפוש את צמד המילים “בית שמש” וכבר להבין מדוע פחות ופחות אנשים חרדים מחליטים לבנות את משכנם החדש בבית שמש, הקיצוניים אינם מגיעים לשכונות החילוניות בעיר, אלא רק לשכונות החרדיות ולתושבי השכונות התופעה הזו הפכה למטרד של ממש. הקיצונים נועצים את ציפורניהם גם בשכונות החדשות, לאחרונה הם ריססו כתובות צניעות ברמה ג’2 וברמה ד’ למורת רוחם של התושבים, תוסיפו לכך את העובדה שאמש זרק מאן דהו אבן על שוטר בבית שמש – רפ”ק רפי איטה, ולא שמענו גינויים על כך מההנהגה בעיר. הקיצוניים ברמה ב’ מרימים ראש, שורפים פחים, מקשקשים על הקירות, פותחים תלמודי תורה ומוציאים שם רע על בית שמש, מי ירצה להתחתן עם בחורה טובה שאביה אלים? נהיינו פחות אטרקטיביים. נקודה למחשבה!

תגובה אחת

השאר תגובה

כתבות אחרונות

צביון העיר בית שמש

כיצד תקרא ותשווק השכונה החדשה הסמוכה לרמת אברהם? רמתיים, או רמת אברהם? | גדולי רבני