ימות הקורונה פרק 2 – עזרת אחים מציל חיים

מחוללי החמצן של ארגון עזרת אחים בראשותו של הרב אברהם קאפ מצילים חיי אדם של מאות אנשים מבית שמש | מחוללי החמצן חסכו מאות אישפוזים בבתי חולים | בכירים בעולם הרפואה נאלצים להודות: “השיטה החרדית מתבררת כיעילה במיוחד, ומצליחה להציל חיי אדם” | ומהי ההצעה המיוחדת לאלו שהחלימו מקורונה.

בעוד גל ההדבקה הראשון של הקורונה הלך ונעלם מאיתנו, ישבו מקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הסתכלו זה אל זה בגאוות יחידה ואמרו “עברנו את זה, אנחנו הרי הכי טובים בעולם”.

אך הרב אברהם קאפ לא היה שותף לאותה אופוריה, הוא התכנס במשרדו השוכן בנחל לכיש, אותו משרד מפורסם של ארגון עזרת אחים, שמשם יוצאות כל  הבשורות טובות, ובתור חכם הרואה את הנולד הוא התחיל להתכונן לגל השני, הוא שקע ועמל על רעיון כיצד אפשר להיערך לגל השני שגדולי הרופאים בעולם הזהירו מפניו, אותו גל שיכה בנו ללא רחם, אותו גל שישתק ויבודד וינשל אותנו מנכסינו, אותו הגל שיאשפז רבים מאיתנו, ויהפוך אותנו למעמסה כבידה על הרופאים.

הרב קאפ חשב מחוץ לקופסא, כיצד יהיה ניתן להתאשפז בבית ולקבל את הטיפול הטוב ביותר. הבעיה הגדולה של חולי הקורונה היא שלעתים הם נזקקים לטיפול נשימתי, דבר המצריך מיכשור מיוחד שנקרא “מחולל חמצן”.

הרב קאפ יצר קשר עם חברות בינלאומיות, וביקש להזמין מאות מכשירי מחוללי חמצן, שעלותם נאמדת ב-3,000 שקלים למכשיר. עלות בעלת השקעה גבוהה, שבימים כתיקונם המכשיר יתאבק על המדף כאבן שאין לה הופכין, אבל היום, היום הוא מציל חיים.

מיותר לציין שארגון עזרת אחים לא מחזיק במלאי של כסף, כל מה שיש לו הולך מיד לעזרה לזולת, אך כאן החליט הרב אברהם קאפ להזמין לפני שיהיה מאוחר, והכסף בא יבוא מתרומתם של אנשים טובים מבית שמש. כאן אנו חייבים לציין במאמר המוסגר שחלק גדול מהתרומות הגדולות מגיע מהמון אנשים בעלי קשיים כלכליים, ההוא נותן 100 שקלים וההוא 50 שקלים, אך קובץ על יד ירבה. אם יש ביכולתכם לתרום אפילו סכום קטן אל תהססו, והברכה בא תבא.

בעת ביצוע ההזמנה התברר שלא ניתן להזמין יותר מ-300 מכשירים עקב הביקוש הרב. הרב אברהם קאפ הזמים את 300 המכשירים וכיום הם משמשים להצלת חיי אדם בבית שמש.

בנוסף למחולל החמצן הרב קאפ רכש מכשיר למדידת סיטורציה, זהו מכשיר חיוני מאד עבור חולי קורונה הסובלים מבעיות נשימה.

“רוב חולי הקורונה לא צריכים בכלל את המכשירים האלו”, אומר הרב קאפ מהמשרד הצמוד לביתו, בו הוא עושה את הבידוד, לאחר שנמצא חיובי לקורונה. “אני למשל, לא הרגשתי שום תסמין נשימתי, וב”ה אני בריא לגמרי למרות שאני חיובי לקורונה. גם אנשים שכן מרגישים תסמינים אינם זקוקים למכשיר ברוב רובם של המקרים. אבל אם מתחילים קשיי נשימה, אני מיד מזניק מכשיר לביתו של החולה, קודם כל מכשיר סיטורציה שבודק אם באמת יש צורך בחמצן, ואם חלילה הסיטורציה קצת נמוכה, מיד מגיע גם מחולל החמצן, יחד עם הסבר מפורט איך מפעילים, מתי צריכים להשתמש בו, למשך כמה זמן, וגם מתי אסור להמשיך ולהמתין, ויש למהר ולהגיע לבית החולים בגלל התדרדרות במצב חלילה וחס”.

-ואנשים שהמצב שלהם קצת מתדרדר באמת ממהרים לבית החולים?

“אני לא רופא, ובוודאי לא שוטר. אני לא יכול להכריח אף אחד להתפנות לבית החולים, אבל עם הניסיון שצברתי כחובש במשך הרבה שנים, אני כן יכול לזהות מצוקה ומצב שבו אני יכול להמליץ מאוד מאוד על פינוי לבית החולים. בסופו של דבר כל אחד מחליט לעצמו אם הוא רוצה להתפנות או לא. יש כאלו שממהרים להתאשפז ברגע שהמצב קצת מתדרדר ויש כאלו שנשארים בבית בכל מחיר, וכל עוד הם בהכרה, אי אפשר לפנות אותם לבית החולים”.

– מתקשרים אליכם גם מחוץ לעיר?

“בוודאי, יש פניות מכל האזור, מביתר, ממודיעין עילית, אפילו בני ברק ואשדוד, וכמובן מהמושבים הסובבים את שמש. אם יש מספיק מכשירים באותו הזמן אנחנו שמחים לעזור, אבל כמובן שיש קדימה לתושבי בית שמש. עם זאת, יש ארגונים נוספים במקומות אחרים שהצטיידו במחוללי חמצן, ונותנים שירות דומה”.

– איך באמת אתה מטפל באנשים, מוודא שהם יודעים איך להשתמש? צריך להראות להם ללמד אותם איך להפעיל את המכשיר, לבדוק שהם באמת יודעים לבדוק סיטורציה…

“זאת באמת משימה לא פשוטה. יש לנו כמה מתנדבים שהחלימו מקורונה והם נכנסים לבתי החולים ועוזרים להם. החל מהיום, יום חמישי, גם אני יוצא מהבידוד ואוכל להצטרף אליהם ולסייע בעצמי לחולים בעז”ה שלא נצטרך, ואנחנו בהחלט צריכים עוד מתנדבים”.

– אתה מתכוון לכאלו שהחלימו מקורונה?

“כמובן. אנחנו נשמח לקבל עזרה מכל מתנדב. יש לנו ברוך ה’ פעילות מאוד מאוד רחבה, וכל מי שירצה להתנדב יש לנו עבודה בשבילו. אבל עכשיו אני מדבר ספציפית על מי שהחלימו מקורונה. אם יש כאלו בין הקוראים, אני פונה אליכם, מתנדבים וגם מתנדבות לטיפול בחולות קורונה. מגיל 18 ומעלה, בואו והצטרפו אלינו, זה חשוב, זה מציל חיי אדם”.

– עד כדי כך? ממש הצלת חיי אדם?

“בוודאי! מה השאלה בכלל. לא מזמן התפרסם בתקשורת הכללית ששיעור התמותה בקרב החולים הקשים המטופלים על ידי הארגונים החרדיים הוא אחד לאלף! זה הרבה הרבה פחות משיעור התמותה בקרב חולים דומים שמגיעים לבתי החולים. טובי הרופאים נדהמו מהנתונים ואמרו שיש להם מה ללמוד מאתנו, וזה כולל את פרופ’ ברבש ופרופ’ גמזו, שניהם כיהנו כמנכ”לי משרד הבריאות וכמנהלי בית החולים איכילוב. מומחים רבים הודו שהם צריכים ללמוד מאתנו את השיטה, לתת לחולים לא רק טיפול רפואי אלא גם יחס, להשאיר אותם בבית ככל שהדבר מתאפשר, במיטה שלהם, עם המשפחה שלהם, עם טיפול אישי ומסור.

“מתנדבת שנכנסת לבית של חולת קורונה מבוגרת, פותחת את החלון כדי לאוורר ומעלה לה חיוך על השפתיים מצילה את החיים שלה. זה הוכח עכשיו ראינו כמה אנשים מתו רק בגלל חוסר יחס, בגלל שאי אפשר לבקר אותם, ואין מי שייתן להם לשתות כשהם צמאים או יעזור להם להסתדר במיטה כשמתחילים לצוץ פצעי לחץ חלילה.

“לכן אני פונה לחולים שהחלימו מקורונה ואמר להם בפה מלא: זאת הצלת חיי אדם בלי שום ספק, ואנחנו צריכים אתכם שתעזרו לנו להציל חיי אדם”.

סיפורים מזעזעים

שוחחנו עם הרב אהוד יהודה שולמן, תושב הקריה החרדית שחלה בקורונה, הוא ורעייתו. השניים השתמשו במחולל חמצן של ‘עזרת אחים’.

“זה התחיל אצל אשתי”, הוא מספר, “היא נדבקה בקורונה וכעבור זמן מה החלה להרגיש שחסר לה אוויר. התקשרתי לרב קאפ, ובתוך זמן קצר מאוד כבר המתין לנו ‘מחולל’ חמצן ליד הבית. המכשיר היה ממש חדש, ראית שהשתמשו בו אולי פעם או פעמיים, מבריק ומצוחצח.

“אשתי מדדה סיטורציה והתחילה לקחת חמצן. התברר לנו שחלק גדול זה החלק הנפשי. עצם זה שאתה חושש מזה שאין לך אוויר, כבר גורם לך להרגיש בקוצר נשימה. לכן רק העובדה שיש לה ‘מחולל חמצן’ ליד המיטה כבר הרגיעה אותה, ונתנה לה ביטחון.

“אחרי יומיים גם אני התחלתי להרגיש שחסר לי אוויר. מדדתי סיטורציה וראיתי שרמת החמצן מתחילה לרדת. הרופאה בקופת החולים עקבה אחרי המצב שלנו דרך הטלפון ואמרה לי שאם הסיטורציה יורדת אנחנו חייבים להתפנות לבית החולים, ולא לסמוך על מחולל החמצן. לשמחתי לא היתה לי התלבטות גדולה, כי בסך הכל פעמיים ירדה לי הסיטורציה ל-92 אחוזים, ומיד השתמשתי במחולל החמצן והמצב השתפר מיידית כך שלא הייתי צריך להתפנות לבית החולים.

“בסופו של דבר, אני השתמשתי במכשיר הרבה יותר מאשתי, היו ימים שממש נזקקתי לו כמה וכמה פעמים במהלך היממה, כל פעם למשך זמן של בין עשר דקות לחצי שעה.

“אם לא המכשיר הזה, גם אני וגם אשתי היינו צריכים להתאשפז במקביל בבית החולים… הבית היה נשאר בלי ההורים בתקופת החגים. רק מלחשוב על זה נהיה לי לא טוב. שלא לדבר על כל הסיפורים שמספרים על בתי החולים, זה נורא ואיום.

“לבת שלי יש חברה שמתנדבת כסייעת לחולה באחד מבתי החולים הגדולים בארץ”, הוא מספר, “היא נכנסה לשם לשבוע שלם, לאחר שכמובן החלימה בעצמה מקורונה. הסיפורים שאנחנו שומעים ממנה, מזעזעים. כל הזמן היא רואה חולים צמאים, אין מי שייתן להם לשתות, חולים שנאנקים ואין איש צוות באזור שיוכל לגשת ולעזור להם, המצב שם ממש מזעזע. מחולל החמצן של עזרת אחים, הציל אותנו. ממש כפשוטו, הציל את החיים שלנו”.

במהירות וביעילות

הגב’ ד. לוי, המתגוררת ברמה ב’, שחלתה גם היא בקורונה, מתארת מצב דומה: “ברגע שהרגשתי קשיי נשימה, בעלי התקשר לרב קאפ, ואחרי שעתיים כבר היה מכשיר ליד הדלת שלנו. הסיטורציה שלי ממש היתה בירידה בחלק מהמקרים. אם הייתי מגיעה לבית החולים היו מסווגים אותי כחולה במצב קשה, ואולי חלילה אפילו היו מנשימים אותי. בהחלט היו ימים של חשש ודאגה, לא ידעתי אם אני נוהגת נכון כשאני מחליטה להישאר בבית למרות הכל, אבל ממש פחדתי מבית החולים.

“בסופו של דבר התאוששתי ב”ה והחלמתי. זה לא מה שהיה קודם. חשוב שאנשים ידעו, מי שחלה בצורה רצינית, סובל מזה גם אחרי ההחלמה. אני לא יודעת כמה זמן, ואני מקווה שזה יעבור בהקדם, אבל אני עדיין חלשה מאוד, ישנה הרבה, מתעייפת מהר, זה לא מה שהיה. אני שומעת תיאורים דומים מחולי קורונה רבים אחרים שהחלימו, כולל כאלו שלא נזקקו לחמצן ושלא סבלו מתסמינים חריפים. זאת לא שפעת, זאת מחלה מסוכנת וקשה, שמשאירה נזקים גם אחרי שהיא חולפת”.

לדבריה, העזרה של ‘עזרת אחים’, הקיפה את כל הבעיות שעימן מתמודדת משפחה עם קורונה: “זה גם מחולל החמצן ומכשיר הסיטורציה, זה גם אוכל מבושל שהגיע כל יום והמתין לנו ליד הדלת, גם תעסוקה לילדים הקטנים והגדולים עם פאזלים, וספרים משחקים ודפי ציור וצבעים ולורדים, ממה כל יום הפתעה, ובעיקר זאת ההרגשה שיש מי שמוכן לעזור לך בכל מה שלא תצטרך. להוריד את הזבל? אין בעיה, יש מתנדב שיבוא ויעשה את זה בשמחה. צריך ללכת לשלם חשבון חשמל ואין לנו כרטיס אשראי? טופל במהירות וביעילות. הכל טופל מיידית, ממש נשארנו פעורי פה אל מול החסד הענק הזה, הפעילות הבלתי פוסקת, וכמות המתנדבים שנתקלנו בהם. אשריכם ישראל, אשריכם תושבי בית שמש שיש לנו כזה ארגון בתוכנו”.

בעל כרחו

חיזוק מפתיע לפעילות של ‘עזרת אחים’ וארגוני החסד הרפואיים החרדיים, הגיע השבוע מכיוונו של הפרשן הכלכלי של עיתון ‘הארץ’, נחמיה שטרסלר.

שטרסלר, שלא פעם יצא במתקפות קשות מאוד על הציבור החרדי ועולם הישיבות, נאלת הפעם להוריד את הכובע ולהודות על האמת.

“אנשי מאה שערים לא סומכים על בתי החולים, שהפכו לדבריהם ל”מדגרות קורונה”, הוא כותב בעקבות כתבה שהתפרסמה בתקשורת על פעילותו של ארגון ‘חסדי עמרם’, שמשאיל ‘מחוללי חמצן’ וציוד רפואי בשכונת מאה שערים בירושלים.

“יש ממש בדבריהם”, מודה שטרסלר. “פעמים רבות מדי אנשים נכנסו בשערי בתי החולים עם קצת חום ושיעול, ויצאו משם במצב מאוזן מכוסים בסדין. הרי ידוע שיש הידבקויות קשות בבתי החולים, שחלונותיהם סגורים הרמטית — טעות קשה.

“חסדי עמרם” מספקת לבעלי התסמינים מחוללי חמצן במהירות וביעילות, וגם שולחת להם רופא ותרופות. והעיקר: החולה נשאר בביתו, ליד משפחתו, בסביבה נקייה מווירוסים, וכך הוא מבריא טוב יותר מאשר בבית החולים. כלומר: רפואה קהילתית במיטבה.

“במשרד הבריאות צועקים חמס”, הוא מתאר: “אנחנו רוצים לפקח!” הצילו, רק לא אתם. רק לא להביא את מי שנכשל לחלוטין בכל מה שעשה. הרי במקום מחוללי חמצן הוא ישלח טפסים לרוב, ובמקום בדיקות מהירות נקבל עיכובים, טעויות ואובדן מבחנות. תנו ל”חסדי עמרם” לעבוד בשקט, ולכו ללמוד שם יעילות וצניעות”.

כתבות אחרונות