חיוויאי נפצע ופונה לבית החולים בספארי

גמליאל גולדהירש גילה תוך כדי הליכה עוף הנמצא במצוקה ומיד קרא לפקח רשות הטבע והגנים אורי אורבך שחילצו בזהירות והעבירו לטיפול בבית החולים לחיות-בר שבספארי.

כבר בהתחלה נאמר, במיוחד בתקופה חמה זו תקופת בין הזמנים/החופש הגדול, כשרבים יוצאים לטיולים, להיות ערניים ולפקוח עיניים. ישנן סכנות האורבות בדרכים מחד, כגון נחשים ועקרבים, ומאידך גיסא ישנם בעלי חיים במצוקה או בסכנה ולכן כל מי שרואה בעל חיים פצוע או במצוקה בבקשה להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*.

גמליאל גולדהירש יצא מגבעת שמש (ליד רטורנו) בהליכה רגלית לכיוון בית שמש, ולפתע שמע רעש הבא מכיוון השיחים, הוא גילה ערנות וחיפש את מקור הרעש, ולתדהמתו ראה עוף במצוקה.

גולדהירש מיד התקשר לרשות הטבע והגנים, סיפר להם על המקרה, ומיד נשלח פקח לסייע.

בזמן שגולדהירש חיכה במקום, פקח רשות הטבע והגנים אורי אורבך התקשר אליו והדריך אותו לא להתקרב לעוף, על מנת שלא לגרום לו ללחץ.

לאחר כ-25 דקות אורבך הגיע למקום, ולמול עיניו התגלה מחזה של עוף המוטל ליד הגדר, פצוע, עם כנף מדממת. הוא זיההה שמדובר בחיוויאי, עוף דורס גדול, ובמקרה שלנו זה היה פרט בוגר.
אורבך התייעץ עם הווטרינר כיצד הדרך הטובה ביותר ללכוד את העוף מבלי להסב לו נזק נוסף, והווטרינר הציע לשים עליו בד, על מנת להחשיך את עיני החיוויאי וברגע שהוא יהיה בחשיכה הוא יירגע ואחר כך להניח אותו בקופסה חשוכה (ולא בכלוב) על מנת שישהה בחושך. ואכן הפקח ניגש אליו עם בד תכלת, אך משהתקרב אליו הוא פרש כנפיו ועף. מרוב תשישותו ופציעתו הוא לא הגביה עוף, אלא המריא נמוך לכיוון הכרם.
לאחר כרבע שעה של חיפושים מצאוהו השניים בתוך הכרם. אורבך הפקח ביקש מגולדהירש למשוך את תשומת לבו של העוף בשעה שאורבך מגיע מצדו השני עם הבד, הניח אותו על החיוויאי שהיה תשוש ולא התנגד.
החיוויאי הוכנס לתוך קופסת קרטון, והפקח הסיעו לבית החולים לחיות בספארי ברמת גן, בכדי שיאבחנו את חומרת וסיבת פציעתו, וגם בכדי לתת לחיוויאי טיפול הולם בפציעה, מה גם שהחיוויאי שהה זמן ממושך בחום והיה עליו לקבל נוזלים. לבינתיים נעדכן שחיוויאי עבר בדיקת רנטגן ואז יוחלט כיצד יטופל.
חיוויאי הוא מקבוצת העיטים, ותחום התמחותו הוא ציד נחשים – ומכאן שמו – ‘חיוייא’. בארמית, נחש.
החיוויאי נמצא בקיץ בישראל, בלשון מקצועית הוא מקייץ, ומגדל את גוזליו עד אשר הם פורחים מן הקן (לכן הגוזל, כשמו כן הוא. גוזל את האוכל מפי הוריו ואילו האפרוח – פורח מן הקן) ובחורף הוא שב לאפריקה..
התנהגותו של גמליאל גולדהירש ראויה להערכה רבה, וכך ראוי שכולנו ננהג. כל אחד ואחת שפוגשים בעל חיים הנתון במצוקה, בבקשה להתקשר למוקד הרשות בטלפון 3639* ופקחי רשות הטבע והגנים יבואו לסייע.
ותודה רבה לפקח אורי אורבך שהגיע לזירה בזריזות וטיפל במקרה ביעילות ובמקצועיות רבה.

כתבות אחרונות