הלם מוחלט, ראש העיר עליזה בלוך הפסיקה את ישיבת המליאה

אמש נערכה בבית שמש ישיבת מליאה סוערת, ניתן לומר שהעיר בית שמש ידעה ישיבות מליאה סוערות מאלה, אך מתחילת קדנציית בלוך לא קרה כדבר הזה שראש העיר עליזה בלוך נעלה את ישיבת המליאה עוד בשלביה הראשונים.


אמש נערכה ישיבת מליאת עיריית בית שמש, מליאה מאד חשובה שבה היו אמורים להצביע חברי מועצת העיר על תב”רים בשווי כל כרבע מיליארד שקלים. הנושאים שהיו אמורים לעלות בישיבה הם דיון והצבעה על תקציבים בלתי רגילים בעיקר למוסדות לימוד, ודיון על דו”ח מבקר העירייה יעקב דהן לשנים 2019 2020.

רוב חברי מועצת העיר נכחו מלבד שלשה, ישעיה וייסמן, אלישיב גוטמן וישראל רמתי, לגבי האחרון יתכן ויש קרע בינו לבין ראש העיר, ואת זה יכולנו לראות בישיבת המליאה האחרונה שנערכה בשבוע שעבר, בעת שנטש אותה מיד בתחילתה. מלבד חברי מועצת העיר נכחו סביב שולחן המליאה היועמ”ש מיקי גסטווירט, ראש לשכת ראש העיר נתי גבאי, מרכז הישיבה ניסים כהן, מנהל הרכש דוד וקנין, גזבר העירייה אריה ברדוגו, ומבקר העירייה יעקב דהן.

דוברי העירייה לא נכחו במליאה, עניין אישי ובידוד, ואחרון אחרון חביב מנכ”ל העירייה איתמר ברטוב, לברטוב זו היתה ישיבת המליאה האחרונה לאחר שביום שני הוא ביקש מד”ר בלוך לסיים את תפקידו.


כבר בפתח ישיבת המליאה נפרדו כל חברי מועצת העיר מהמנ”כל היוצא איתמר ברטוב, כולם יזכרו אותו בתור מקצועי שהיה חביב על הבריות, מדבר אל כולם בגובה העיניים ומטפל בדברים קטנים כגדולים במסירות גבוהה ובשעות לא שעות. בסיורי שפ”ע המתקיימים בימי רביעי ברטוב נהג לחלק קפה לכולם, איפה ישנם עוד אנשים כאלה?

במעבר חד המליאה החלה לדון בעניין התב”רים בסך כרבע מיליארד שקלים.  והמוזות רעמו. זה התחיל בכך שסגרה”ע הרב שמעון גולדברג וחמה”ע הרב שלמה ברילנט קבלו על כך כי התב”רים כפי שהוגשו למליאה אינם חוקיים מאחר ונמצאו מספר ליקויים. לתמליל המלא היכנסו לקישור הבא.

בין הליקויים שנמצאו, הוא אי הצגת יתרות קרנות רשות במסמך התב”רים, כמו כן לא ניתָן לאשר תב”רים ללא אישור תוכנית רב שנתית. הם ביקשו מהיועץ המשפטי מיקי גסטווירט לחוות דעה והוא ענה להם כי החוק אינו מחייב להציג קרנות רשות, אלא זו המלצה בעלמא.

לגבי תוכנית הרב שנתית גזבר העירייה אריה ברדוגו השיב להם מה שהשיב, אך לדידם הוא התחמק ולא ענה.


התנהלות הישיבה


התנהלות הישיבה הזו היתה שונה בתכלית מקודמותיה וכדאי שנשים לב לכמה דברים. הדבר הראשון שבלט הוא כי ראש העיר עליזה בלוך לא סיימה משפט אחד בשלימותו, מאחר ולא נתנו לה לדבר, ובכך הורע כוחה יותר מחבר מועצה שניתנת לו הרשות לדבר 5 דקות ללא הפרעה, על אחת כמה וכמה ראש עיר.


הדבר השני אותו פרסמנו ראשונים אמש, והוא כי ראש העיר עליזה בלוך נעלה לפתע את הישיבה בשונה משאר הישיבות, וכולם הרימו גבה, התמיהה מתחדדת שבעתיים לאור זאת שראינו ישיבות סוערות מזו שהיתה אמש, ולמרות זאת היא לא הפסיקה אותם באמצע.

האם משום שהפעם, בניגוד לפעמים הקודמות לא נתנו לה לדבר? ואולי כי הפעם ביישו אותה בנוכחותה של יד ימינה ענת עייש – שהיתה ממש בהלם ושאלה לסובבים אותה, כל ישיבת מליאה מתנהגים ככה? והכריזה זו פעם ראשונה ואחרונה שאני כאן. את ההשפלה הזו ליד הסובבים אותה ראש העיר לא יכלה לסבול.

ויתכן שהסיבה היא כפי שהיטיב להגדיר אותה חמה”ע הרב שלמה ברילנט, באין לה רוב אז היא בורחת.

ואולי קצה נפשה והיא אינה מעוניינת עוד להמשיך ולכהן כאן כראש עיר, בפרט לאחר שרמה ד’ מתמלאת, אפסו סיכוייה לכהן כאן קדנציה נוספת, והקדנציה הזו כל כך ארורה, שכדאי לה לברוח ממנה כמה שיותר מהר – בשונה מישיבת המליאה שנערכה אמש, שנזכרה באיחור של שעה וחצי לנעול את הישיבה, לו היתה נועלת אותה בדקות הראשונות כשלא נתנו לה לדבר, היא היתה חוסכת מעצמה המון בזיונות. מוסר השכל: צריך לדעת מתי לברוח ממניה כושלת או ממועצה כושלת.

הרי על הנייר היא שיפצה מדרכות וכבישים, השלימה את בנייתו של היכל התרבות, דאגה לתלמידות ולתלמידים שלא ישארו בבית, עושה כל שלאל ידיה על מנת שהצעת המחליטים תעבור בשלום. בקיצור היא עשתה המון דברים חדשים בעיר, ואם לא מעריכים אותה, לכו לבחירות ותביאו לכם שמנדריק מאלעד או ממטולה שימלוך עליכם, ותניחו לי לנפשי.

ברילנט וגולדברג
אדרי וגולדברג
שלום אדרי

נקודה שלישית שכדאי לשים אליה לב, גולדברג וברילנט שאלו שאלות ולא קבלו תשובות המניחות את דעתם, ואם נחשוב קצת, מי מביא לאישור המליאה תקציבים של רבע מיליארד שקל על דף A4 אחד? לטבלת התב”רים דרושים נספחים והסברים, שלכל הפחות חברי מועצת העיר ידעו על מה הם מצביעים. מ”מ היועמ”ש מיקי גסטווירט אמר להם שהיום הוא ישלח להם חוות דעת מורחבת לגבי התב”רים.

דבר רביעי ואחרון, חברי מועצת העיר פגעו מאד בראש העיר, והיא עדיין שומרת על ממלכתיות. כאן אנו חושבים שהיא שוגה, גם אם היא רוצה לשמור על ממלכתיות, צריך מישהו שיתייצב לידה ויעשה להם שכונה, כי אם היריב שלך משחק איתך כדורגל ואתה משום מה בוחר לשחק כדורסל, ברגע שנגעת עם היד בכדור אתה חוטף פנדל. תשחק במשחק שלו!!!

המליאה הזו היתה כשלון אחד גדול, לא ככה צריכה להראות המליאה האחרונה של השנה הלועזית. מה גם שמזמינים אדם מכובד כמו מבקר העירייה יעקב דהן, על מנת שיציג את פרי עמלו שעליו עמל במשך שנתיים תמימות… אנו מתכוונים לדו”ח המבקר לשנים 2019 2020, ולא דנים בזה כלל וכלל.

ומה הכי עצוב? שזו היתה המליאה האחרונה בה השתתף מנכ”ל העירייה היוצא איתמר ברטוב, וככל הנראה הוא יצא מכאן עם טעם רע. ואם באיתמר עסקינן הייתם צריכים לראות אותו מפנה את השולחנות ביחד עם ניסים כהן ישר לאשפה, איזו ענווה, איפה תמצאו עוד אנשים כמוהו?


 

איתמר ברטוב, איש דוגמא ומופת

במהלך ההתכתשויות בישיבת המליאה חבר מועצת העיר הרב חיים זמורה הביא איתו ספר קודש, על מנת ללמוד תורה במקום להתעסק בדברים בטלים.

משפט אחרון לסיום, במקום הפיצות שיצאו לכולם מאפם הביאו שניצלים, מעורב ירושלמי, צ’יפסים, פיתות וסלטים כיד המלך, מי שדאג לזה תבוא עליו ברכה.

נקווה לישיבות מליאה טובות יותר. המליאה האחרונה העיבה על  כל המומנטום החיובי שהיה בתחילת השבוע הנוכחי, בו כמעט חתמו על הסכם קואליציוני.


 

השאר תגובה

כתבות אחרונות