היום הוקמה מנהיגות אלטרנטיבית חדשה בראשות שלום אדרי

לאן פני המפלגות הציוניות מועדות אין אף איש יודע, ישנו מידור גדול בעניין; אנו ננקוט בשיטה הביהביוריסטית וננסה ללמוד על כוונותיהם מתוך מעשיהם; כמו כן ננתח את האפשרויות העומדות כיום בפני ראש העיר – דבר אחד ברור לא הייתם רוצים להיות במקומה.

לאחר שראש העיר נפגשה בשבוע שעבר עם מפקד תחנת משטרת בית שמש סנ”צ שלומי טובול וחיזקה את ידי המשטרה, נפגשו היום גם סיעות הליכוד והבית היהודי בכדי לגנות את תקיפת השוטר והחייל. גם הם רוצים פגישה משלהם עם מפקד התחנה, גם הם רוצים לגנות את הקיצוניים כיאה למנהיגים, כן, הליכוד והבית היהודי מתאחדים ויש להם עכשיו מנהיגות.

בבימת המנהיגות של המפלגות הציוניות אין מקום לראש העיר ד”ר עליזה בלוך שלא הוזמנה לגג, אבל כן יש מקום למספר 3 שלה – תמי זוסמן – זוסמן הגיע לגג העירייה לא רק בתור אמו של החייל שהותקף באבנים אלא גם בתור אחת התומכת במנהיגות החדשה של אדרי ולא במנהיגות הישנה של ד”ר בלוך.

זוסמן כותבת נגד ראש העיר, בכל במה ווצאפית שהיא רק יכולה, היום למשל היא שאלה היכן ראש העיר? היכן הנציגים שלנו החרדים??? ולבסוף היא חותמת רק הבית היהודי והליכוד לדאבוני. הוי אומר רק מנהיגותו של שלום אדרי.

אם כן המפלגות הציוניות עזבו היום באופן לא רשמי את הקואליצייה בראשותה של ד”ר בלוך, וחברו יחדיו למרות שהם לא היו בקשרי ידידות עד היום. החברות התמוהה הזו מלמדת אותנו רק דבר אחד, אנו נמשיך להילחם מחוץ לקואליציה. בימים הקרובים ככל הנראה הליכוד והבית היהודי ינסו לקחת עוד ועוד אנשים לצידם על מנת לבסס את המנהיגות החדשה.

הם אף יצאו היום בהודעה משותפת, דבר שהיה חריג עד לפני חודש ובה נאמר: סיעות הליכוד והבית היהודי קוראות לראש העיר לנקוט עמדה ברורה, ליישם את ההצעות, ולהפעיל את האמצעים הכלכליים והאכיפתיים העומדים לרשותה למאבק נגד אלימות הגורמים הקיצונים.

למעשה מי ששולט היום בדעת הקהל בשכונות הותיקות ובקואליציית הציוניים הוא לא אחר מאשר שלום אדרי, אדרי הוא בחור עניו שהמנהיגות בליכוד נכפתה עליו, הוא מצידו רוצה לעבוד בשקט, אפילו את סגנות ראש העיר הוא נתן לתלמידו המובהק משה שטרית, אך מצד שני אדרי הוא שועל פוליטי ותיק ומשופשף, הניחן בסבלנות רבה, ואני לא מציע לאף אחד לבדוק את גבולותיה, אבל ראש העיר בדקה, והיום אנו רואים את תגובתו.

אנשים מאמינם לו והולכים אחריו, והיום בגג העירייה על גדות נהר הריין הוא הכריז על המנהיגות החדשה.

סיעת הליכוד מאוחדת אחרי שלום אדרי, סיעת הבית היהודי אף היא מאוחדת (למרות שלא הייתי חותם על זה), לו סיעת הבית היהודי היתה נוהגת אז כפי שנהגה היום מסופקני אם בריח היה בורח. וכשסיעה מאוחדת קשה מאד למשול בה, ואם הם יחליטו לבא לראש העיר עם אולטימטום יוותרו בפני ראש העיר רק שתי ברירות, שתי ברירות שאחת יותר גרועה מהשניה.

קואליציה עם הציוניים

הברירה הראשונה והטבעית היא לבנות קואליציה עם הליכוד (4) הבית היהודי (3), וכמובן עם מפלגתה עיר מאוחדת (2) ואז יש לנו 9 מנדטים, חסרים לה עוד 2, את אגודת ישראל היא לא תקח משום שהם רוצים את תיקי החינוך והבינוי, הם גם רוצים פשרות על שמות הרחובות בנוה שמיר, ומי יודע אלו עוד בעיות יצוצו להם במשעולים שבין רחוב הלל לרחוב חזון איש. גם את דגל התורה היא לא תקח לקואליצייה הציונית, מאחר והם בעד נוה שמיר חרדית, מה גם שהם יכולים או עלולים להכין לה הפתעות לא נעימות בדרך… אלא אם כן היא תקח איתה רק חלק מהמפלגה המחולקת גם ככה לשני חלקים, וגם ברור באיזה חלק היא תבחר.

את זמורה וברילנט היא לא תקח משום שזמורה לעולם לא יסכים להתפשר על נוה שמיר, ולברילנט יש נגדה ביקורת לא פשוטה מימים ימימה.

לכן הסבירות הגבוהה אומרת שהיא תבחר בסילברסטין וגולדהירש, דבר שיגרום פילוג גלוי בדגל התורה, אך פילוג באופן גלוי בדגל התורה לא נראית סבירה לעת עתה, גפני לא יתן לזה לקרות.

האפשרויות שנותרו הם בני תורה (1) וש”ס (3), סיעת בני תורה מונה אדם אחד בלבד – הרב מלאכי כי טוב, ומנדט אחד אינו מספיק בכדי לבנות קואליציה, מה גם שלד”ר בלוך לא יהיה שקט ממנו, שהרי הוא נמנה על הפלג הירושלמי.

האפשרות היחידה שנותרה היא קואליציית  ה-12 עם הציונים וש”ס, ש”ס הם אנשים נוחים, לא מפריע להם שמות ציוניים בנוה שמיר, הם גם לא אובססיביים לכבוש כל גבעה בבית שמש, ויש להם את הנכס הכי חשוב שיש לעיר, והוא שר הפנים אריה דרעי. 

אם כך יהיו פני הדברים רוב מצביעיה ימחאו לה כף שהרי לשם כך הם בחרו בה, היא מצידה תהפוך את הקערה על פיה ותהיה יקירת העיר הותיקה, אבל!!! וזה אבל גדול, זו תהיה הקדנציה האחרונה שלה בבית שמש, לא זאת אף זאת, מיד לאחר הכרזת הקואליציה תיפתח מולה חזית שלא נראתה כמוה אפילו בטבריה… בלוך תעדיף להתפטר מאשר לחוות מידי יום ביומו על בשרה הפגנות חרדים  על בריקדות, וסליחה אם הרסתי למישהו את האופוריה.

קואליציה עם החרדים

הברירה השניה היא תמות נפשי עם פלשתים, תושבי העיר הותיקה בין כה וכה לא מעריכים את מה שהיא עושה עבורם, וד”ר בלוך תלך על קואליציה עם החרדים שתמנה את מפלגתה עיר מאוחדת (2), אגודת ישראל (4) דגל התורה (4) ש”ס (3) בני תורה (1), קואליציה יציבה של 14 חברים. אדרי, שטרית, הולנדר ומנדלסון, כולם ביחד וכל אחד לחוד יכול ויכולים למרר את חייה הפוליטיים מידי שעה בשעה, ועל כך נאמר אוי לי מיוצרי ואוי לי מיצרי.

ההבדל הוא שתושבי העיר הותיקה לא מלומדי מלחמה כמו הרחוב החרדי. הרחוב החילוני קם בבקר, הולך לעבודה חוזר הביתה אין לו זמן להתעסק עם מלחמות. בשונה מכך הרחוב החרדי קם בבקר, מתפלל ואח”כ הולך לכולל, בהוראת הרב סוגרים את כל הכוללים ויוצאים לרחובה של עיר להילחם את מלחמת ה’ בגיבורים, והיה ואחד האנשים נעצר, כל החרדים אתו, הם יסייעו לו ולמשפחתו ויתנו להם את כל מחסורם, הרי האבא נעצר על קידוש ה’. האחדות שמצד אחד קיימת במגזר החרדי, ו”ועשית ככל אשר יורוך” – להישמע לרבנים – ומצד שני לא קיימת במגזר החילוני, דבר המאפשר לרחוב החרדי להילחם במלחמות התשה עד אין קץ.

אז יהיה לראש העיר פחות רעש, אבל אז יגידו לה ברחוב החילוני ובצדק אבוטבול עדיף ממך, לנו הוא נתן יותר, בשביל מה הצבענו עבורך? ועם זה היא תצטרך לחיות שנתיים ומשהו, ואף לשכוח לא רק מקדנציה שניה אלא מהחיים הפוליטיים.

אם כן שתי החלופות הם רעות ולכן היא צריכה לחזור למציאות הקיימת היום והיא הקואליציה הרחבה והגדולה, אלא שעכשיו היא תצטרך לתפוס מנהיגות ולומר בנחישות אני רוצה א’ ב’ ג’. נקח לדוגמה את ההצבעה על החלפת השמות בנוה שמיר, היא יכולה לומר להם אני רוצה רחוב על שם חנה סנש, אני לא מעוניינת לשמוע על פשרות, רוצים להצביע נגד תצביעו נגד. בטוחני שההצעה לא היתה נופלת והיו לה רוב, כל המפלגות הציוניות ביחד עם ש”ס היו מצביעות בעד.

נכון שיהיו הצעות שהיא לא תוכל לקדם, אך אלו הם החיים הפוליטיים, לא כל מה שאתה רוצה אתה מקבל, ואחרי שהיא תלמד את זה, כל חברי המועצה יבינו את כללי המשחק שבחיים הפוליטיים צריכים קצת לוותר… -סוף-

רגע!!! אך מה יהיה אם הם לא ירצו להבין את כללי המשחק, והמלחמות על הקרדיטים ו”מי קיבל מה” ימשכו ויהיו מנת חלקם כל ימי שני וחמישי? אזי הקואליציה הזו לא תחזיק מעמד אפילו דקה אחת… ומי יודע אם לא לעת הזאת הגענו

קואליציה מקיר לקיר

השאר תגובה

כתבות אחרונות