האתר אספקלריא חמה ירד מהרשת

לפני כשנה וקצת עלה לאוויר אתר חדשות בבית שמש בשם ‘אספקלריא חמה’, כתיבתו היתה חדה ומסוגננת, וניכר היה מבין השורות שכותב הכתבות אינו קוטל קנים, הכותב הבין דבר או שניים בענייני העיר בית שמש, וברשותכם הייתי מוסיף “לא רק”. | עצם ירידתו של האתר מהרשת מהווה ניצחון לראש העיר עליזה בלוך.

הכותב האלמוני ככל הנראה היה איש דגל התורה אך דבק בו כתם שלא עזב אותו עד עצם היום הזה והוא שכתבותיו היו בעיקר מופנות כנגד ראש העיר ד”ר עליזה בלוך ללא כל איזון או פרופורציה, ולכן אתר כזה אינו יכול להקרא אתר חדשות, לא זאת אף זאת כותבו היה אלמוני שהסתתר במחשכים מאחרי מקלדת. לו אותו כותב אלמוני היה נטרלי ולא היה מתחבא מאחרי שם אנונימי (יואל לסקרנים שביננו) היה מדובר באתר  חדשות מספר 1 בבית שמש ללא עוררין.

אם כן מדוע הכותב האלמוני בחר להסתתר? במקום לצאת מהארון ולהיות כתב מספר 1 בבית שמש? התשובה היא משום שלכתוב כתבות בבית שמש קטן עליו, קטן עליו כי הוא עושה דברים הרבה יותר גדולים, ויש לו שאיפות גדולות ומטרות ויעדים ברורים לחייו וככל הנראה הוא בחר בדרך פוליטית ולא בדרך עיתונאית. כעת תחברו את כל מה שכתבתי ותתבהר לכם תמונה קצת יותר רחבה למרות שכיסיתי טפחיים אך בכל זאת גיליתי טפח.

שימו לב לכך שבשונה מחלק מהכתבים המקומיים הכותב האלמוני לא היה מעדכן אותנו לא על מזג האוויר, ולא על איזו כיכר חדשה שהוקמה, ובטח לא על שוטר שמתחבא לנהגים בחפציבה, הוא היה כותב טור דעה, דעה מעמיקה, כאילו לקוחה מדסק החדשות של עיתון הארץ, אם כי חד סיטרית ולא תמיד מדוייקת שלא לומר נכונה.

נחזור לעניין הקודם, מנין לי שהכותב האלמוני משתייך לתנועת דגל התורה? (ולפלג מאד מאד מסויים), אמנם 90 אחוז מכתבותיו היו נגד ראש העיר ד”ר בלוך אך חלק קטן מכתבותיו היו גם בעד, בעד מי? בואו נפשפש בהיסטוריה נקרא את כתבותיו, ונבחן מה הם הנושאים שעליהם התמקד.

בכתבה הראשונה הוא כתב בעד המאבק על הגנים בבר אילן, המשתייך לאברכים הנמנים עם הזרם הליטאי של דגל התורה, כך גם הכתבה השניה והשלישית, בכתבה הרביעית הוא כבר דיבר בגלוי כנגד ראש העיר, הוא כתב על השתלחותה חסרת הרסן כביכול כנגד הרבנים.

לאחר מספר כתבות הוא יצא חוצץ כנגד המבשר והמודיע שלא סיקרו את מצוקת תושבי בר אילן החרדים, מה שאומר שאינו נמנה עם הזרם החסידי, נותרנו עם הזרם הליטאי. ואם למישהו נותר ספק בליטאיותו תוכלו לראות את הכתבה שהוא כתב באוגוסט 2019 נגד סגרה”ע הרב ארנרייך מחד, ומאידך בינואר 2020 הוא כתב על כך שבית שמש הפסידה את הרב גרינברג.

ליטאי הבחור שלנו? הכי ליטאי שיש, אך מיהו אותו אלמוני?

מפעם לפעם עלו שמות שונים של אדם זה או אחר, אך אפשרויות אלו ירדו מיד מהפרק, היו גם כאלו שחשבו שמדובר בקבוצת חברים ובכל פעם מישהו אחר כותב כתבה, אך מאחר וסגנון הכתיבה של אספקלריא חמה היה אחיד גם אפשרות הזו ירדה מהפרק.

האפשרות שנותרה היא  שהאלמוני הוא אחד מבכירי העירייה שפרשו וכאן כבר היו כמה. הידע של הכותב האלמוני בהחלט תואם את הידע של אלו שפרשו, אך האם אין להם דברים אחרים להתעסק בחיים מלבד לכתוב כתבות מגמתיות כנגד ראש העיר? הרי אם הם יתפסו תהיה עליהם אות קלון, בפרט שכולם מסודרים בעבודות שאנו רק יכולנו לחלום עליהם, לכן גם אפשרות זו ירדה מהפרק.

אם כן מי הוא אותו אלמוני עסוק, שרק בעתות הפנאי הלא מרובות שהיו לו היה כותב כתבה, וזה היה קורה בערך אחת לשבוע.

לדעתי מדובר בזוג שאינם עיתונאים כלל, את האחד נכנה ‘המעמיק’ ואילו את השני נכנה ‘חבר’, המעמיק הוא בעל ידע נרחב במגוון נושאים ובעל כתיבה רהוטה, ואילו החבר הוא בעל זכרון פנומנלי.

בעוברי על ארכיון הסרטונים שלנו מצאתי את ה’חבר’ בכל שעל ובכל פינה, הוא סקרן שרוצה לדעת הכל, ובדרך כלל גם יודע הכל, מדובר באדם מיוחד שכמעט ואינו שוכח דבר.

איני יודע האם אספקלריא הוא ‘המעמיק’ שנעזר ב’חבר’ או להיפך, כך או כך לדעתי זה הזוג, ל’מעמיק’ יש מה להפסיד הוא עבר כברת דרך ארוכה, ול’חבר’ אמנם אין הרבה מה להפסיד, אך מאחר והוא מתכנן לסלול לעצמו דרך פוליטית ארוכה (ולא דרך עיתונאית), אינו רוצה להיחשף, מה גם שאינו חפץ להכתים את המעמיק.

אך מדוע הוא הפסיק לכתוב לפני כמה חודשים? יתכן וגוף או אדם מסויים היה משלם לו עבור הכתבות וכשזה הפסיק לשלם, הוא חדל מלכתוב, אך מדוע הוא הוריד את האתר מהרשת? האם חסרים לו כמה מאות שקלים בשנה עד כדי כך שהוא השליך את הכל לטמיון?

כאן נטיתי לחשוב שאולי עלו עליו דרך כתובת ה-IP, והתכוונו להגיש נגדו תביעת דיבה ומאז הוא הפסיק לכתוב, אך אם כך הם פני הדברים מדוע הוא לא הוריד את האתר הרי עדיין עלולים לתבוע אותו בהוצאת דיבה?

לכן גם את האפשרות הזו אני מוריד מהפרק ונותרתי עם האפשרות האחרונה והסבירה, מדובר כפי שאמרנו בליטאי שאינו מחבב את ראש העיר אך כאלה יש רבים, אלא שהוא אחד מתוך המערכת שניסה לבסס את עצמו מבחינת מימושו העצמי, אך לאחר שהנסיבות השתנו ומימושו העצמי בא לידי ביטוי במישורים אחרים הוא נטש את האתר מאחר וזה יכול לפגוע בו במישורים החדשים שנסללו לו, הדעה הרווחת וכך גם נראה לי שהוא לא ניהל את האתר בעצמו כי אם נתן למישהו אחר את מלאכת ניהול האתר, והיו רבים שחשדו באותו אחד שאני חושד בו כמנהל האתר שהוא בעצמו עמד מאחרי התחקירים והכתבות ולא היא.

אספקלריא הוא אדם כשרוני עם יצר נקמנות עז, אדם חביב, איש רעים להתרועע, יודע לתת כתף לאחרים בעת משבר, אדם בעל חוש הומור מאד מאד מפותח (למרות שזה לא בא לידי ביטוי בכתבותיו – שם הוא דאג לשמור על ארשת רצינית) וגם שנון לא קטן.

בכל כתבותיו אספקלריא השתטה רק פעם אחת בלבד, זה היה בזמן שטישטש תמונות נשים באחד העלונים שהעירייה חילקה, דבר שאינו מתאים לאופיו הרציני משהו, אולי טישטוש הנשים נעשה על מנת לטשטש את זהותו ולשוות זהות קיצונית שאינה מתאימה לאיש דגל התורה.

דבר נוסף נאמר שמדובר באדם עניו המכיר את מקומו וכאן תרשו לי לא להרחיב את הדיבור.

אספקלריא הוא אדם מאד מתוחכם ומאד פונקציונלי, הסולל לעצמו כעת דרך חדשה, דרך ללא מכשולים מהעבר, הוא הראה לכולנו שהוא יודע לכתוב אך כבר מחצית קדנציה של ד”ר בלוך עברה, והוא לא הצליח לשנות את דעת הקהל שתתנגד לה ולשלטונה, לא רק שלא שינה את דעת הקהל, אלא אפילו תנועתו תנועת דגל התורה נשארה עדיין בתוך הקואליציה, ועל אף שהיא מונה 4 מנדטים בדיוק כמו הליכוד ואגודת ישראל ויותר מהבית היהודי, היא אינה נהנית מהכופתאות ונותרה ללא סגן ראש עיר.

זה לא יחזור כל זה כבר איננו.

השבוע הוא הוריד את האתר מהרשת וניתק את הפלאפון שלו. האתר שייך להיסטוריה, יאמר לזכותו שעל אף הביקורת החריפה בה נקט נגד ראש העיר הוא מעולם לא ירד לדיוטא התחתונה, ומכתיבתו לא ניכר מירמור כי אם כעס ונקמנות. הוא יזכר כמי שביקר ותיחקר אך התחבא, כמי שרוב כתיבתו היתה רק נגד ראש העיר, אך גילה ידע רב בתחומים רבים ומגוונים.

הוא פיתח שנאה כלפי הרבה אנשים ואלו השיבו לו שנאה שבעתיים, יתכן שהגדלתי אותו בעייני, אולי אפילו יותר מידי, ככה זה כשאתה הולך בחשיכה ותמונתך ושמך סמויים מן העין אתה מהר מאד הופך להיות עמנואל מורנו.

מה שברור הוא שהוא זילזל ואף בז לשלטון, בלשון חז”ל ישנו ביטוי “זילותא דבי דינא“, בדיוק כמו הגימטרייא של צמד המילים “אספקלריא חמה“.

כתבות אחרונות