האם בקרוב יהיה הרכב חדש למועצה הדתית בבית שמש?

בבית שמש אין הרכב חדש למועצה הדתית, ולכן אין יו”ר מועצה דתית, וגם אין רב עיר המכהן בפועל, האם כל זה הולך להשתנות?

השר מתן כהנא, האיש שהמפתח בידו, כונן היום הרכב חדש למועצה הדתית בישוב טלזסטון, לאחר 7 שנים בהם לא נבחר הרכב חדש למועצה הדתית, ושיבץ שם לראשונה אשה כחברה במועצה הדתית, שלווה קליינמן.

העיר הבאה בתור היא ככל הנראה בית שמש, למרות שבית שמש הוא התפוח אדמה הלוהט שאף אחד לא רוצה לגעת בו.

ש”ס טוענת לכתר יו”ר המועצה הדתית, משום שכך הובטח לה בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם ראש העיר עליזה בלוך, גם סגרה”ע רינה הולנדר טוענת לכתר, אך בשונה מש”ס יש מאחריה גב חזק בדמות השר לשירותי דת מתן כהנא.

מדוע קראנו לזה תפו”א לוהט? משום שזה סלע המחלוקת בין ראש העיר עליזה בלוך לסגניתה רינה הולנדר, שהרי גם עמה ראש העיר חתמה על הסכם זהה האומר כי יו”ר המועצה הדתית ימנה על הזרם הדתי לאומי, ומאז שד”ר בלוך הבטיחה את אותה הבטחה למפלגה ממול, יחסיה של הגב’ הולנדר עם ראש העיר התערערו והוויכחים הסתעפו והתרחבו.

חברי סיעת ש"ס עם ראש העיר עליזה בלוך בעת חתימת ההסכם

איך בוחרים את הרכב למועצה הדתית?

ברוכים הבאים למבוך המורכב שנקרא מינוי חברי המועצה הדתית. מידי 5 שנים לאחר הבחירות לרשויות המקומיות ממנים הרכב חדש למועצה הדתית, אך התנאי הוא שהשנה בה ממנים הרכב חדש למועצה הדתית לא תהיה שנת בחירות, ומאחר ובארץ הפלאות היו בחירות מידי כמה חודשים, לא היה ניתן למנות הרכב חדש למועצה הדתית.

במועצה הדתית בבית שמש ישנם 9 נציגים הבוחרים מתוכם את יושב הראש. ממה מורכבים שבעת החברים? הרשות המקומית ממנה 4 נציגים, השר לענייני דת – מתן כהנא לצורך העניין – ממנה 4 נוספים ורב העיר ממנה נציג נוסף, אך בהיעדר רב ראשי השר מתן כהנא ימנה גם את הנציג התשיעי וביחד השר יכול למנות חמשה נציגים.

אם כן נצא מנקודת הנחה שחברי מועצת העיר ימנו 3 נציגים חרדים, השר מתן כהנא יכול למנות 4 נציגים מהציונות הדתית, והכף מוכרעת לטובת הציונות הדתית.

אלא שכאן נכנס לתמונה חוזר מנכ”ל שמחייב את השר לדאוג לכך שהרכב המועצה הדתית ישקף את החלוקה היחסית של הסיעות ברשות המקומית. אם כן השר כהנא לא יכול לבחור את מי שהוא רוצה, אלא יצטרך לבחור למשל שלשה נציגים חרדים, ונציג אחד מהציונות הדתית, אם כך הכף מוכרעת לטובת החרדים.

אלא שלא, יתכן מאד שגם בעיר עם רוב מובהק של חברי מועצה חרדים יבחר יו”ר מועצה מהציונות הדתית, הכיצד? כאן נכנס לתמונה מר תחכמוני, השר כהנא יכול למנות 3 חובשי כיפה שחורה (רציתם רוב חרדי, קיבלתם רוב חרדי) וביום פקודה הם יבחרו בדתי לאומי לראשות המועצה, ומאחר וזהו רצונם של סגנית ראש העיר רינה הולנדר, השר מתן כהנא וראש העיר עליזה בלוך מי מונע מכל זה לקרות? ההסכם הקואליציוני עם ש”ס.

ממונה המועצה הדתית הרב אלדד גדסי, לצידה של ראש העיר עליזה בלוך

אבל כידוע בשלושה שבועות הקרובים יתקיימו שיחות קדחתניות של משא ומתן קואליציוני, ויתכן שבמשא ומתן כל ההסכמים יפתחו מחדש, ויהיו תזוזות בקואליציה, ובעת הזאת הכל יכול לקרות. אך לבינתיים יו”ר המועצה מובטח לש”ס.

לש”ס? כבר לא, מדוע? משום שראש העיר יכלה להעלות את הנושא להצבעה ולדאוג לכך שיבחרו חרדים למועצה אך כעת הזמן שקצב לה השר עבר.

כזכור השר מתן כהנא קצב לחברי מועצת העיר זמן מוגבל של 30 יום לבחור את הנציגים שלהם למועצה הדתית, ומאחר והם לא בחרו מועמדים הוא רשאי לבחור 7 מועמדים משלו.

ובזמן שהרכבת כבר יצאה לדרך לא יהיה קשה לשר כהנא לבחור 6 חרדי מחמד, (למשל שני חרדים אמריקאים, שני חרדים מודרנים, חבר מועצה נוסף שהוא חרדי בשביל ההורים שלו, ועוד חרדי שבשנה האחרונה החליף את הכיפה הסרוגה השחורה לכיפת עור) שיצביעו למועמד השביעי מהציונות הדתית. אם כן בלי הסכמים קואליציוניים, בלי שטיקים ובלי טריקים יכול ורשאי השר כהנא על פי חוק לטרוף את כל הקלפים ולהעמיד יו”ר ציוני למועצה הדתית.

מינוי נשים בהרכב

לפי חוזר מנכ”ל החוק מחייב לאתר 30% נשים בכל הרכב, קרי הרשויות והשר יהיו חייבים לתת לנשים ייצוג הולם ועליהם לנסות ולאתר שלש נשים להרכב המועצה הדתית, היה ולא נמצאו שלש נשים לא תיוותר ברירה אלא למנות גברים.

להזכירכם, סגנית ראש העיר רינה הולנדר היתה האשה הראשונה שכיהנה במועצה הדתית בבית שמש.

חידוש הרכב המועצה הדתית פנייה שנייה
השר כהנא מקציב לחברי מועצת העיר 30 יום

ומה עם רב עיר?

שנים על גבי שנים שמכהן כאן באופן לא רשמי הרב שמעון ביטון, רב אהוב שחיתן את רוב ותיקי העיר, אלא שהרב יצא לגמלאות והוא כמעט ואינו מתפקד כרב עיר. הרב ביטון ביקש להישאר בתפקידו ולכן אף אחד לא מעז לבחור רב אחר תחתיו.

רב עיר נבחר ע”י גוף של 5 אנשים המורכב מדיין/שופט, נציג השר, רב עיר, ושני נציגי עירייה בדרך כלל זה ראש עיר ונציג מהאופוזיציה.

ישנם ערים שמכהנים בהם שני רבנים ראשיים, ספרדי ואשכנזי, כאן בבית שמש החרדים אינם זקוקים לרב עיר, וגם לא החילוניים. ככה שכולם החליטו לא להחליט.

אז רב עיר יכול לחכות בזמן שסורגים את הכיפה ליו”ר המועצה הדתית הבא.

הרב שמעון ביטון

השאר תגובה

כתבות אחרונות