בית שמש נקייה יותר מתמיד

ראש העיר בית שמש ד”ר עליזה בלוך יזמה יום ניקיון כללי בבית שמש.

יום ניקיון הוא יום קרנבל שבו עובדי העירייה ושוטרים ממשטרת בית שמש מחופשים לעובדי שפ”ע ומנקים את החצר האחורית של בית שמש כשהם לבושים בחולצות ממותגות ירוקות, אשר בחזית החולצה ניתן לראות את לוגו עיריית בית שמש, ובצידה האחורי את הכיתוב: “שומרים על בית שמש נקייה”.

אך נשאלת השאלה האם ניקוי העיר הוא לא תפקידם של עובדי אגף שפ”ע? מה ערימות הזבל שראינו אתמול אומרות עלינו? ומדוע בכלל יום הניקיון הוא כה חשוב? ואם הוא חשוב מדוע הוא לא מתקיים אחת לחודש? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

לרגל יום הניקיון העולמי, ראש העיר ד”ר עליזה בלוך יזמה, גייסה ורתמה את עובדי העירייה מהמנכ”ל וראשי האגפים ועד אחרון העובדים, להשתתף בניקיון שכונותיה של העיר בית שמש, אל החגיגה הצטרפו גם התושבים שניקו איש איש את שכונתו.

גם משטרת בית שמש לא שקטה על השמרים, ורוב השוטרים התגייסו ליום הניקיון וניקו במו ידיהם את רחוב ביאליק, כשהבכיר שבהם הוא סגן מפקד תחנת בית שמש רפ”ק ויסאם עלי. עוד התגייסו למשימה מוסדות חינוך, ותנועות נוער מכל גווני הקשת בעיר בית שמש.

האם זהו לא תפקידם של עובדי אגף שפ”ע לנקות את העיר?

יום הניקיון לא נועד לנקות את רחובותיה של בית שמש, שהרי לשם כך ישנם משאיות טיאוט המסתובבות בעיר 24/6 ומנקים את רחובותיה של בית שמש, זאת בנוסף לעובדי הניקיון והתברואה בעיר. מטרת יום הניקיון היא לחנך אותנו לקחת אחריות על הניקיון, ביום הזה המתנדבים מנקים את השטחים הפתוחים הפרטיים שלנו המכונים שפ”פ. מטלת ניקיון השפ”פים אינה באחריותו של אגף שפ”ע אלא היא מוטלת על כל דייר ודייר בבית שמש, וכדאי שנתחיל לקחת אחריות על ניקיון הבניין שלנו.

כל הפינות והחצרות האחוריות שניקו אתמול ביום הניקיון הם היו אך ורק בלב המבנים שלנו, מתחת לבניינים וגם בחצרות. באחת החצרות בבית שמש הוציאו תלמידי מכינה הקדם צבאית ידידיה ספות, רדיאטורים, ארונות שבורים ושאר גרוטאות שזרקו אנשים מחלון ביתם משום שהתעצלו להוריד את הגרוטאה ולהניחה ליד פח האשפה, למה לסחוב כשאפשר לזרוק? מה גם שגובה הערימות בחצר האחורית מגיע לכדי כמה מטרים, ואם כבר מלוכלך אז למה לא לזרוק לשם עוד מדף… וכך ערימת הזבל הולכת וגדלה לה.

מה אומרות עלינו ערימות הזבל? ומדוע יום הניקיון הוא בכלל חשוב?

הערימות אומרות ומספרות שהזנחנו את שכונתינו במשך הרבה שנים, הן אומרות שלשוננו קלה בביקורת שאנו משמיעים כלפי העירייה, שהרי הרבה יותר נוח להשליך את האשמה על גורם כלשהו מאשר להפנות אותה כלפינו. ובעיקר הן אומרות שלא למדנו כלום, ומכאן באה חשיבותו הרבה של יום הניקיון לחנך אותנו שנקח על עצמנו את מטלת הנקיון כדרך חיים, כפי שאנו קמים בבקר, מצחצחים שיניים ושוטפים פנים, כך גם ננקה את שכונתינו או את ביתנו, הנקיון יהפוך לדבר שבשיגרה ולטבע שני אצלנו, וכך הוא יתקיים לאורך זמן.

אז למה לא כל יום שבת?

אמור מעתה מטרת יום הנקיון אינה להפוך את בית שמש לעיר נקייה ליום אחד, אלא מטרתו היא לחנך אותנו לנקיון, ולכן הוא לא מתקיים אחת לחודש, שהרי מדובר בשיעור לחיים שזמן הלמידה, הכנת שיעורי הבית, והפיכתו לדרך חיים נמשכים כשלושה חודשים, לכן מן הראוי שיתקיים אחת לרבעון.

שאלנו את ראש העיר ד”ר עליזה בלוך מדוע הוא לא מתקיים אחת לרבעון? ועל כך ענתה שאכן היו שני מועדים שבהם היה אמור להתקיים יום הניקיון והם נדחו בעקבות הקורונה, להזכירכם בית שמש היתה עיר אדומה.

הסיור

סיורנו החל עם הרן זיו שערך תידרוך לשוטרים, הרן שימש כרכז הראשי של רחוב ביאליק וסביבתו. מאחרי הבניינים ברחוב נערמו ערימות זבל ששנים לא נגעו בהם, שוב נציין שהנקיון הוא חובתם של דיירי הבניינים, לאחר התידרוך הוא חילק לשוטרים ציוד הכולל חולצה, כפפות, מטאטא, ושקיות אשפה, השוטרים עבדו בלהט ובמרץ רב כשהם אוספים שקית אחר שקית שנערמו לכדי ערימה אחת גדולה, מבין השוטרים בלטה דמותו של סגן מפקד תחנת בית שמש רפ”ק ויסאם עלי, ויסאם נכנס לתפקידו בשבועות האחרונים והחליף את קודמו בתפקיד רפ”ק מיכאל מלכה.

באותם הבניינים שניקו השוטרים ראינו דמות מאד מוכרת, לא הוא לא שוטר, אנחנו רגילים לראות אותו בדרך כלל יושב במשרדו או מסייר במוסדות חינוך, לכן לקח לנו כמה שניות לקלוט במי מדובר, עד שנפל האסימון, זהו ראש מנהל חינוך מר קובי עמר, כן הוא מחל על כבודו גם הוא בא לנקות, הוא לקח מטאטא וניקה את חזית הבניין במרץ רב. עמר הצטרף אל צוות השוטרים ובראשם ויסאם שגם הוא מחל על כבודו.

עמר, ויסאם וכל צוות השוטרים שהגיעו ניקו במו ידיהם את הליכלוך שלא הם ליכלכו, זהו ליכלוך של אחד שלא אכפת לו משכונתו, הוא ליכלך והזניח אותה במשך שנים, גם השכנים ירדו לעזור להם, אני בטוח בדבר אחד, אחרי סידרת החינוך המלטפת שהם קיבלו אתמול, השכונה שלהם לעולם לא תיראה כפי שהיא נראתה אתמול… יש דברים שלא שוכחים.

נציין שמנכ”ל העירייה מר איתמר בר-טוב הסתובב בכל נקודות הניקיון בעיר, עודד את המתנדבים, שמע אותם ודאג למחסורם.

משם פנינו לתחנה הבאה ברחוב ביאליק שם פגשנו שוב את הרן זיו מתדרך תלמידים בכיתה ח’1 מבית הספר ברנקו וייס, כשלצידם המורה רוית. הרן הזהיר את התלמידים שמתחת לערימות הזבל שוכנים נחשים עקרבים ושאר אורחים שאינם רצויים, לאחר התידרוך הרן חילק ציוד לרכז הנקודתי איתי דרייר – רפרנט אסטרטגיה במינהל חינוך – עבור התלמידים.

התחנה הבאה שלנו היתה ברחוב הרצל שם הגיע צוות גדול של תלמידים שניקו את חצרות הבניינים שבחזית הבניינים, מאחרי הבניינים גדלו להם בהרמוניה שיחים קוצניים עם עטיפות של חטיפים ועוד כל מיני חפצים שנקראים ‘זבל’, לשם כבר הגיעו עובדים מקצועיים של אגף שפ”ע אשר גזמו ופינו את כל השיחים עם הזבל, עובד שפ”ע נוסף ניקש עשבים בחזית הבנין עם חרמש.

ביציאה פגשנו את מנהל מחלקת שפ”ע מר דוד אוחיון שפיקח על העבודות מקרוב. את הגדרות שמסביב לבניינים שהעלו חלודה צובעים כעת מחדש, אבל הפינוק הזה כבר לא קשור ליום הניקיון, זהו פרויקט מיוחד במסגרת שיפור נראות העיר.

משם נסענו לרחוב העלייה שם פגשנו במספר רב של תלמידים מהמכינה הקדם צבאית ידידיה ותלמידים מבית הספר ברנקו וייס אשר ריכזה בת-עמי בלסן – מנהלת המחלקה לצמצום פערים בחינוך – התלמידים ניקו את חצרות הבניינים של הרחובות המצטלבים במשך מספר שעות, הם נחו למשך חצי שעה שבה חילקו להם מים, ולאחר מכן המשיכו במלאכתם.

המשכנו לרחוב הגולן שם פגשנו את ראש העיר שהגיעה לשטח ביחד עם ענת עייש הנהגת המסורה, ודובר העירייה מר רועי לחמנוביץ’. לראש העיר חיכתה הרכזת אודליה טל, ותלמידים מבתי הספר אורות ויצחק נבון ששמחו להצטלם איתה. ראש העיר מצידה שמחה לראות כיצד הם מנקים בחשק וביעילות, ומי יודע אולי פעולת הניקיון תהיה אחת מאבני הדרך שלהם בחיים, וכך הניקיון יהפוך אצלם לדרך חיים. לפני שפנינו לדרכנו אחת האמהות ביקשה מאיתנו להצטלם עם ביתה, “היא ניקתה המון, ועבדה מאד מאד קשה” בהחלט היא ראויה לתמונה, מגיע לה יישר כח.

התחנה הבאה שלנו היתה בחצר הספרייה הלאומית של בית שמש, שם ראינו ילדים וילדות מבית הספר ברנקו וייס שמנקים ללא לאות, כשמנהל בית הספר ברנקו וייס מסתכל עליהם מהצג בגאווה ובסיפוק. מישהי דאגה להם לקצת מוזיקה שיכנסו לקצב, וכעבור זמן קצר גם ראש העיר ד”ר בלוך הגיעה לראות את הנקיונות מקרוב ולעודד את הילדים ששמחו להצטלם איתה וקראו בקול גדול “אין כמו בית שמש”.

הנסיעה הבאה שלנו היתה לנקודת הנקיון ברחוב בן גרא, שאותה ריכזו הפקחיות מירי אלפסי ואורית, המתנדבים הם תלמידי מכינה הקדם צבאית ‘ידידיה’, ומה שראינו שם אינו דומה לשום דבר אחר שראינו בעיר. ההזנחה שם ברחבת הבניינים זועקת לשמים, את הרחבה תוחמת גדר ישנה מברזל ומתחתיה עמק בגובה חמשה מטרים ללא גישה, תלמידי המכינה ידידיה קפצו לשם בדרך לא דרך, והוציאו משם ערימת גרוטאות ענקית מאד, החל מסורגים דרך מזרונים ישנים, רדיאטור ספות וגם ארונות.

פינוי הגרוטאות דרש מאמץ רב וחשיבה יצירתית מחוץ לקופסא, שהרי הם נמצאים בעומק חמשה מטרים וללא שום גישה. בנוסף היו במקום כמויות עצומות של אשפה. ראש העיר הגיעה למקום לאחר שכבר נאספו מעל ממחצית הגרוטאות, חברים שימרו על סביבתכם, איך הגעתם למצב כזה? יישר כח לתלמידים היקרים מהמכינה הקדם צבאית ידידיה.

בהמשך לתחנה הבאה ראינו כעשר נערות דתיות לאומיות בדרכם לנקודת ניקיון, ראש העיר פגשה אותם, ובמרחק מאה מטרים מהם ראתה כעשרים בחורים גם הם דתיים לאומיים, וכשראו את ראש העיר מרחוק הם שרו בקול גדול “עליזה בלוך, עליזה בלוך…”

התחנה הבאה שלנו היתה בבן עזאי שם פגשה ראש העיר את מנהל מחלקת נוער יוסי גמליאל, שריכז סביבו כ-50 תלמידים מישיבת משכנותיך, זהו מוסד חינוכי חרדי המשלב בתוכו גם לימודי בגרויות. משם המשיכה ראש העיר לתוך הרחובות ושוחחה עם תושבות המנקות את שכונתן.

התחנה הבאה היתה ברחוב מרדכי מקלף שם פגשנו את אחראי גינון באגף שפע מר דוד איטח, איטח ריכז מספר פועלים מאגף שפ”ע שניקו במקומות שלא מגיעים בדרך כלל, הם ניקו את הרחוב בצורה יסודית, כולל שיחים שוטים שצמחו להם במשך שנים רבות, אל המקום הגיע מנוף פינוי לפנות את האשפה, ראש העיר הגיעה למקום ושוחחה עם הפועלים ותושבי המקום, היום גם נערך שם סיור שוטף של אגף שפ”ע אשר מתקיים מידי יום רביעי.

התחנה האחרונה שלנו היתה בבית הספר ברנקו וייס, ראש העיר ד”ר בלוך הגיעה לראות כיצד תלמידי בית הספר שאותו ניהלה בעבר מקיימים את יום הניקיון הלכה למעשה, נציין כי לבית הספר ברנקו וייס היתה נציגות מכובדת בכל רחבי העיר בית שמש.

אך מה עם השכונות החרדיות? שם לא מוותרים על הלימודים ולכן הנקיונות שם החלו לאחר השעה 16:30. אתם יודעים מה? גם יותר נח בשעה כזאת לנקות את השכונות ללא השמש הקופחת. אנו היינו בנקודה אחת והיא בשדירת הקלמנטינות השדירה הכי יפה בעיר, לשם הגיעו בכירי העירייה, בראשם ראש העיר ד”ר בלוך מלווה ביועצה לענייני חרדים רפי פרלשטיין ואחראית פניות הציבור רחלי בן שטרית, יו”ר מינהל תפעול מר דודו ג’מו, בכירים נוספים באגף שפ”ע, קיקי, אלי ארזי ויוסי גמליאל היה שם.

האירוע שם היה גדול בכל קנה מידה שהכרנו עד כה בבית שמש, מאות ילדים ונערים מגילאי 4 עד 15התנדבו למשימה, מספר נערות חילקו לילדים כפפות, שקיות אשפה ופתק כתום שבסיום הניקיון הקנה להם קרטיב עם הצגת הפתק. הילדים ניקו את האשפה והזרדים, וכך נערמו להם עשרות שקי אשפה שחורות בחזית השדרה. עשרות נשים הגיעו לראש העיר והודו לה על השדירה היפה שהקימה במקום, לא מזמן הוקמה ליד השדירה גינת משחקים שבשבוע הבא תקבל את האישורים הנדרשים וכך יוכלו להניח שם גם פחי אשפה.

כשרואים את היענות התושבים שבאה מקיר לקיר מבינים מדוע אנשי המקום זכו לקבל לידם את השדירה הכי יפה בעיר.

תודה רבה לראש העיר ד”ר עליזה בלוך על היוזמה הברוכה, תודה ליו”ר מנהל תפעול מר דודו ג’מו, לעובדי אגף שפ”ע, למשטרת בית שמש, לרכזים והרכזיות, ואחרונים חביבים למתנדבים היקרים.

תודה למערך הדוברות שבלעדיהם לא היינו מצליחים לערוך את הכתבה, לרועי לחמנוביץ’ דובר העירייה ולרפי פרלשטיין יועץ ראה”ע לענייני חרדים.

הבהרה חשובה

אנו כתבנו רק את מה שסיקרנו, לא הסתובבנו בכל העיר ומטבע הדברים כנראה היו מתנדבים נוספים ששמם נפקד מהכתבה, עמכם הסליחה.

כתבות אחרונות