בחורה חרדית בורחת ממצוקה

לפני ההקדמה לכתבה הרינו להבהיר בשעת בת רבים כי על מנת למנוע לזות שפתיים ניסינו לשוחח עם ההורים ולשמוע את הצד שלהם, אך אבי המשפחה ניתק לנו את הטלפון ולא הסכים לשוחח איתנו. אין לנו שום אינטרס לתפוס כל צד בסיפור, אך כשצד אחד לא מסכים לשתף פעולה ולדבר איתנו אין לנו ברירה אלא להשמיע את הסיפור מצידו האחד של המתרס. לכן כבר כאן נסייג את דברינו ונאמר כי לא תמצאו בכתבה הזו את הצד של ההורים.

בנוסף נבהיר כי כל הדברים שאנו כותבים כאן הם על סמך עדויות מוצקות, עדויות שרובם נמצאות גם אצל העיתונאי שחשף את הפרשה יוסי אלי, ולאחר החשיפה שלו ראיינו מספר אנשים המקורבים מאד לנערה.

הקדמה

זהו סיפור נוגה ונוגע ללב, סיפור על משפחה חמה אוהבת ומחבקת, שביום בהיר אחד ביתם החליטה לקום, לעשות מעשה ולעזוב את הבית, לכאורה מדובר בסיפור משפחתי-פנימי שאין לנו כל עניין להיכנס אליו, אך במבט שני אנו רואים בסיפור הזה ערך ציבורי רב, וככל שצללנו יותר ויותר לעומק הסיפור, הבנו כי הסיפור הזה בעל ערך חדשותי וחברתי רב.

בסיפור הנוכחי לא מדובר בנערה שהחליטה לפרוק עול והוריה הצרו את צעדיה, אלא מדובר בסיפור גדול ומורכב שמתנהל בחצר של אחת החסידויות הגדולות 'חסידות גור', סיפור על ראש ישיבה גדול שפתח זרם חדש בחסידות גור 'קהילת פני מנחם' המשליך השלכות הרי גורל על משפחה פרטית.

הסיפור הגדול בחסידות גור שאנו לא מעוניינים להיכנס אליו הוא סיפור שקרע בשבועות האחרונים משפחה שלימה מעירנו בית שמש, מקרה כזה עלול להישנות גם במשפחות אחרות ואנו כחברה מחוייבים לדאוג שזה יעצר כאן ולא ימשיך להפיל עוד חללים רבים. למשפחה היקרה הזאת יש פנים, יש שם, ויש רגשות, אף צד אינו שמח במה שקרה, ומהסיבות הללו בדיוק אנו נדרשנו לעניין.

את הסיפור הזה חשף לראשונה בשבוע שעבר העיתונאי יוסי אלי מערוץ 13, ושם הוא סיפר על נערה מבית שמש שנכלאה בידי הוריה והדרך היחידה שלה לתקשר עם סביבתה היתה דרך פתקים שהיא שלחה להם דרך החלון.

לאור הכתבה של העיתונאי יוסי אלי ביקשנו את תגובת המשטרה, וזו מסרה לנו כי לאחר בדיקה יסודית התברר כי לא היתה כל התעללות מצד ההורים, ישנם חילוקי דעות בין ההורים לבין הנערה על מקום לימודים ואת זה הם יצטרכו לפתור, מבדיקה שערכנו אין שום עילה לפתיחה בחקירה.

לכאורה דברים אלו נראים כסותרים האחד את השני, אך במקרה הזה שני הצדדים צודקים, איך? פשוט מאד, תגובת המשטרה מתייחסת רק לפרק השני בסיפור, אך לסיפור הזה יש חמשה פרקים אנו ניגע בפרק א' כמהלכים על בהונות, נדלג על פרק ב' בכדי לא להיכנס לדיונים משפטיים וכך נצעד מעדנות הישר לפרק ג', שוב אנו נדלג על פרק ד' מאותה הסיבה שדילגנו על פרק ב', וגם על פרק ה' נדלג מאחר והוא עדיין לא הבשיל.

צילום מסך מתוך כתבתו של העיתונאי יוסי אלי ערוץ 13

פרק א' – הריקושט שפגע במשפחה חמה ואוהבת

מדובר במשפחה מכובדת מבית שמש המשתייכת לחסידות גור, החיים עד לפני כחודשיים היו חיים טובים שהתנהלו על מי מנוחות, עד שההורים הודיעו למשפחתם כרעם ביום בהיר כי הם החליטו לעבור לפלג השני-והקטן שבחסידות גור. צעד כזה היה לצנינים בעיני הילדים הגדולים שלא הסכימו לפנות ביחד עם הוריהם לזרם החדש, הבן הבכור הוא נשוי ואינו סמוך על שולחן הוריו כך שאין להם הרבה מה לעשות איתו, אך את ביתם השלישית בת ה-16 הם החליטו לקחת ביחד איתם והם הלכו עם זה עד הסוף.

הנערה היתה אמורה ללכת למחנה קיץ מטעם בית הספר אך הוריה סיפרו לה כי מאחר והם עברו לפלג אחר בחסידות היא תיאלץ לוותר על מחנה הקיץ. בהתחלה הם ניסו לשדלה בדרכי נועם, אך לאחר שהם ראו שהשיטה הזו לא פועלת הריקושט שעף כתוצאה מהפיצוץ בגדול בחסידות גור פגע במשפחה הזו והם החלו לנקוט נגדה ביד קשה.

נציין כי אין להורים משהו אישי נגד ביתם ולא לבת משהו אישי נגד הוריה, מדובר בסך הכל על מחלוקת אידיאולוגית לא כזאת גדולה מאחר ומדובר בעצם על אותה חסידות, ברור שאם תשאלו כל חסיד גור הוא יאמר לכם שמדובר בשני עולמות, אך לנו כצופים מן הצד המחלוקת הזו לא נראית לנו קוטבית במיוחד, מאחר והבת נשארה חסידת גור כפי שחינכו אותה הוריה, וגם הפלג החדש לו הם משתייכים כיום נמנה על חסידות גור.

אנו נחשפנו לשיחה שבה הנערה מספרת למישהי על מה שעבר עליה, אנו נחשוף כאן בפניכם את תוכן השיחה (מה שהספקנו לכתוב תוך כדי שמיעה): הורי הפכו מאוהבים לאויבים לאחר שקבלו הנחיות להתנכל אלי, ואף לשבור אותי במכות ובאכזריות. יום אחד הגיעה אימי ושאלה אותי: "חיטטת לי במגירה וראית את המכתבים של הראש ישיבה (כינוי לרב מהחסידות השניה שהוריה הולכים אחריו) שאומר שאנחנו צריכים ללכת איתך ביד קשה? הנערה השיבה טוב לדעת ממי אתם מקבלים את ההנחיות. עוד אומרת הנערה כי בהתחלה הם באו אליה בטובות והמליצו לה בחום לעזוב את הסמינר בו היא לומדת ולעבור לסמינר חדש ששם היא תקבל את החינוך "החדש", אך משסירבה הם התחילו לנקוט נגדה ביד קשה.

מה זה יד קשה? הנערה מספרת כי במקרה אחד היא שכבה במיטה הוריה לקחו מקל והיכו אותה בגבה, היא ניסתה להתגונן עם שמיכה אך הם משכו לה את השמיכה על מנת שיכאב לה יותר כלשונה. ובכך למעשה אולי היא "תשתכנע" ללכת אחריהם. נאמר בהגינות כי לפי מה שידוע לנו זו הפעם הראשונה והאחרונה שהנערה חוותה מכה עם מקל, אך זה היה רגע מכונן של חוסר אונים שבו הבינה הנערה – לאחר שהיתה מוכה חבולה ובעיקר מושפלת – כי הוריה גמרו אומר ללכת איתה עד הסוף, והסוף הזה הולך להיות לא טוב.

העיתונאי יוסי אלי מגולל בכתבה כי נמנע מהנערה לשוחח בטלפון עם חברותיה, וכדי לתקשר עם סביבתה היא נאלצה להשליך פתקים לשכניה דרך החלון. שוחחנו עם אחת המקורבות לנערה והיא סיפרה כי הוריה ניתקו את הטלפון בבית והשתמשו רק עם פלאפון אישי עליו הם שמרו מכל משמר.

מהי תגובת ההורים לכל הסיפור הזה? התקשרנו אל האבא אך הוא לא הסכים לשוחח איתנו וניתק לנו את השיחה גם לאחר שהפצרנו בו שוב ושוב כי הדבר הזה הוא לטובתו. אנו מיצרים על כך כי חסר לנו חלק חשוב בפרק הראשון של הסיפור.

פרק ג' – הבריחה

לאחר שהנערה הבינה כי אין דרך מוצא ואין מי שיעזור לה, היא החליטה לעזוב את הבית עם שקית קטנה ולברוח, לאן לברוח היא לא ידעה, מה שכן היא רצתה לברוח מהמצוקה בה היא היתה. היא החליטה להשאיר מאחריה את הכל, את הבגדים, את החגים בצל המשפחה, את ההורים שאהבו אותה ובעיקר בעיקר את אחיה הקטנים שכה היא אוהבת. לא פשוט לספר את זה, עוד יותר לא פשוט לחוות את זה.

היא ביקשה מחברתה כסף למונית ונסעה משם לעיר במרכז הארץ שם היא נועדה עם אשת חינוך עמה התייעצה כיצד עליה לכלכל את דרכיה ומשם היא נסעה דרומה לבית אותו לא הכירה, בית שהוא אמנם רחוק מביתה, אך מדובר בבית חם אשר יאפשר לה לנהל את אורח חייה כפי שהוריה חינכו אותה עד לפני חודשיים. במהרה היא הפכה להיות חברה של בנות הבית.

שוחחנו עם בעלת הבית שאספה את הנערה לחיקה והיא סיפרה לנו כי שמעה מהנערה אודות המצוקות שחוותה, על הצביטו, ועל ההשפלות והפגיעה בפרטיות.

ברור לנו כשמש שאם היינו עושים כתבה על הורים הצובתים את ילדיהם, הרשת האינטרנטית היתה קורסת כבר בצביטה המיליון, אבל כשהצביטות מגיעות אודות למחלוקת אידיאולוגית זו בעיה שאסור שתקרה, מה גם שאם הבעיה היתה מסתכמת בצביטות הנערה לא היתה עוזבת את הבית.

סיכום הדברים

אז מה היה לנו עד עכשיו? היה לנו סיפור על התעללות אותו חשף העיתונאי יוסי אלי מערוץ 13, דבריו של יוסי נתמכים בעדות הנערה ובעדויות נוספות. היתה לנו תגובת המשטרה שמתייחסת לפרק השני בסיפור עליו לא ארצה לדבר, הסיבה מדוע המשטרה אינה מתייחסת לפרק הרביעי בסיפור תמוהה בעיננו, את התמיהה הזו שלחנו הבקר לדוברות המשטרה ועד עכשיו לא קבלנו תגובה. במחשבה שניה אני לא חושב שהמשטרה מנסה להתחמק, יתכן ואינה מעוניינת לשבש דברים העלולים להשתבש… מהלך חכם.

בנוסף יש לנו הורים שהטילו איפול כבד על כל הסיפור ואינם רוצים לדבר ולהשמיע את עמדתם, יתכן ועמדתם היא: "אנו לא צד בסיפור אלא פועלים מתוך מה שהרב שלנו הורה לנו לעשות, ואנו מתבטלים לפניו כנר בפני האבוקה", תתכן סיבה נוספת או סיבה אחרת.

ישנו גם סיפור גדול של מחלוקת בחסידות גדולה חשובה ומבוססת המאיים לקרוע משפחות וחייבים לעצור את זה, קטונתי מלהיכנס לסיפור הזה, אך ההשלכות שלו גרועות, אין מחלוקות טובות.

וישנו סיפור אחד נוגע ללב של נערה שהיתה במצוקה וחוותה לדבריה התעללויות בלתי פוסקות, נערה אשר עשתה את ראש השנה הרחק הרחק מהוריה, ולמרות מה שהיא חוותה היא ניסתה להתקשר אליהם בערב ראש השנה ולאחל להם שנה טובה, אך הטלפון שלהם לעיתים היה על ממתינה ולעיתים לא ענה.

ובעיקר נערה שבשעת כאב היתה ניגשת למיטת אחיה הקטנטן מרימה אותו ומחבקת אותו, ובעיניה הנוגות היא היתה משוחחת עמו בשפה היחידה אותה הוא מבין 'שפת הדמעות', שפה עם תרופת פלאים המקלה על הכאב, שפה שמחזיקה בידה את המפתח האחרון לשערים הנעולים.

עם אותה דמעה שקופה ומלאת עוצמה השתמשה הנערה בכדי לתקשר עם אחיה הקטן אשר היה לה למנחם, וכשהוא בחיקה היא קוננה איתו על מר גורלה, וכשהוא יגדל הוא יבין.

הוא יבין מה מחלוקת יכולה לגרום, הוא יבין מה גורם לאנשים לעשות דברים קיצוניים, הוא גם יבין שהדרך הכפייתית היא לא הדרך הנכונה, אך בעיקר הוא יבין מה עבר על אחותו באביב ימיה… כל זה יקרה שהוא יגדל, ואנחנו נקווה שזה כבר לא יהיה מאוחר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google

3 תגובות

  1. תגיד, כתב יקר,
    כמה שאלות פשוטות
    אם הייתי משכנע את הבת שלך בת ה16 להתגייס לדאעש, היה לך זכות הבעת דעה?
    עד איזה גיל להורים מותר לקבוע דעה ולגבש דעה עבור ילדיהם, והאם פה היא עברה את הגיל הזה?
    האם תהיה מוכן לחשוף את המקורות שלך?, (שניזונים משמועות במקרה הטוב ופנטזיות במקרה ההגיוני הזה)

  2. אם אני אפתח אתר מקומון ונכתוב משהו שגור לא אוהבים, גם לי ישלמו כדי לכתוב למחרת את ההיפך?

השאר תגובה

כתבות אחרונות

הכתבות הכי נקראות (מתעדכן אוטומטי)