אמש נערך כינוס טעון במיוחד של סיעת דגל התורה בבית שמש

אתמול בערב התכנסו חברי מועצת העיר של סיעת דגל התורה בבית שמש ביחד עם מנהלי המוסדות הליטאיים, בנוכחות חבר הכנסת הרב משה גפני, סגן ראש העיר בית שמש לשעבר הרב שמואל גרינברג ומנהל המחלקה המוניציפאלית של דגל התורה מנחם שפירא, שם הסבירו למנהלי המוסדות מדוע למרות מחסור חמור בכיתות הלימוד דגל התורה נשארים מחוץ לקואליציה למרות שראש העיר בית שמש ד”ר עליזה בלוך מוכנה לתת להם סגנות ראש עיר בשכר ועוד ועוד הבטחות חלקן אפילו מרחיקות לכת העיקר שיכנסו לקואליציה “ללא הגוש”.

הרב משה גפני במתקפה חריפה נגד ראש העיר עליזה בלוך

ראשון הדוברים היה חבר מועצת העיר הרב שלמה ברילנט, אשר בדבריו הזכיר את תקציבי הפיתוח לשכונות החרדיות שראש העיר לקחה בניגוד להסכמים הקואליציוניים
והדגיש את חשיבות הביחד של כל הסיעה והציבור במאבק על הזכויות שלנו תוך עמידה בהסכמים עם הגוש במועצה וכציבור בני תורה התחנכנו לעמוד על המילה שלנו וכך יעשה.

חברי מועצת העיר הרב שלמה ברילנט והרב חיים זמורה

חבר מועצת העיר ויו”ר איגוד בני הישיבות בבית שמש הרב חיים זמורה פתח בדבריו את הפסוק בתהילים שאנו אומרים כל יום ”אחת שאלתי מאת ה’ אותה אבקש” נשאלת השאלה האם רק זאת אנו מבקשים הלא כולנו מבקשים בריאות פרנסה נחת ועוד אלא ביאר המלבי”ם כי יש שאלה ויש בקשה והוא שאלה זה כל דבר שאדם צריך דוגמת כסף ועוד אבל בקשה זו המטרה, והסיבה שאדם צריך כסף אינו מטרה כי אם בשביל לבנות בית וכדומה.

אך דוד המלך אומר לנו גם בית וכדומה זו לא מטרה ויש דבר אחד שהשאלה והבקשה הוא דבר אחד והוא ”שבתי בבית ה’ כל ימי חיי” התורה הקדושה אנו שואלים ורוצים לזכות אליה וגם זו המטרה להיות בן תורה.

ואתם מנהלי המוסדות מוסרי הנפש שבונים את הבני תורה של הדור הבא חובתינו להודות ולייקר את פועלכם הרב בהעמדת הדור העתיד של עירנו, וכמי שהיה ממונה תרבות אתייחס לנושא, לצערינו בתרבות אנו נמצאים באפלייה הזועקת לשמים.

השבוע הגשתי שאילתה בנושא תקציבי צעירים המגיעים מתקציבי הממשלה מדובר בסכומי עתק שהציבור החרדי לא מקבל כלום, ומדובר בתקציבים שגם לכם מנהלי המוסדות מגיע להנות מהם כמו סדנאות להורים הכוונה לישיבות ועוד שמשפיע על התנהגות הילד במוסד כאשר הוריו מקבלים הדרכה כיצד לנהוג, כמו כן ארועים המתקיימים בחיידרים כמו לג בעומר חנוכה ועוד.

חשוב להוסיף כי נעשו הסכמים לפני הצבעת התקציב לתקן את העיוות ונאמר מפורשות שתהיה חלוקה הוגנת שיויונית בהתאם למספר מנדטים, ולצערי למחרת זה כבר הופר ונאמר לי שלא היו הבטחות שכאלה ומה שמגיע לנו כדגל התורה זה רק הכסף הקאוליציוני שאין בו כדי חלוקה לציבור הגדול אותו אנו מייציגים, ועוד ביקש הרב זמורה לעורר כי על מנהלי המוסדות להיות עירניים לארועי תרבות שנעשים בעיר כביכול לציבור החרדי לצערינו אנו עדים לכך על ארועים שהתקיימו בעיר שאינם עולים בקנה אחד לציבור בני התורה וחשוב שתלמידי המוסדות יידעו על כך.

הרב חיים זמורה נושא דברים למנהלי מוסדות החינוך

אחריו נשא דברים יו”ר סיעת דגל התורה המשנה לראש העיר הרב ישראל סילברסטין שאמר שואלים אותנו למה פרשתם, אז לא פרשנו ראש העיר הסירה מאתנו את סמכויותינו. בהתחלה ראש העיר הבטיחה לנו הבטחות שלא קוימו ונתנו לה צ’אנס חודש חודשיים שלושה, עד שאתה מבין את השיטה, ורואה שהעסק לא עובד. לפני כחודשיים התייעצנו עם הרב גפני האם לתמוך בתקציב העירייה או לא, לכאורה ראש העיר ד”ר בלוך לא קיימה הבטחות בשום תחום שמילאהו החל מהגיל הרך והתרבות וכלה באגף שפ”ע, הרב גפני אמר לנו תשבו עם ראש העיר, ישבו איתה והיא אמרה לנו שהיא הולכת לשנות את הדברים והמצב הולך להיות יותר טוב.

ואז החלו לדון בתקציב בתוך ועדת הכספים, והנושא היה קרוואנים, שאלנו למה נועדו הקרוואנים, האם למוסדות חינוך או לבתי כנסת ולא ידעו לענות, ואז אני יושב עם ראש העיר והיא שואלת אותי למה לא אישרתם את התקציב של הקרוואנים בועדת הכספים הרי הקרוואנים האלה הם בשבילכם, עניתי לה אני שמח לשמוע שזה בשבילנו, את יכולה לומר ליל לאיזה מוסדות הם הולכים? ואז היא פותחת את הרשימה ואומרת לי עבור המוסד X ועניתי לה זה לא מוסד שלנו, זה מוסד חסידי וכך הראתה לי עוד מוסד ועוד מוסד, ומתברר שמתוך כל התקציב של ה-5 מיליון מדובר בסך הכל בשני קרוואנים עבור המוסדות הליטאיים, להזכירכם אומר הרב סילברסטין מחצית מהחינוך החרדי בבית שמש שייך למוסדות הליטאיים. שאלתי את ד”ר בלוך זה נשמע לך נורמלי שאנו נקבל 2 קרוואנים מתוך 40 הקרוואנים שהולכים לאשר? ומיד ענתה לי אתה צודק, נניח את התב”רים של ה-5 מיליון בצד לא נדון עליהם עד שנערוך רשימה חדשה.

הרב ישראל סילברסטין נושא דברים
מנחם שפירא נושא דברים
הרב ישראל סילברסטין נושא דברים

הימים היו ימי המשא ומתן על התקציב והיינו בקשר רציף עם הרב גפני, ולאחר שראש העיר הבטיחה שנושא התב”רים הוא מחות לדיון על שתיערך רשימה חדשה החלטנו שאנחנו תומכים בתקציב העירייה אודות להבטחות על הקצאות, הבטחות שבסופו של דבר לא קוימו.

אך לבינתיים תמכנו בתקציב בלב כבד, ומיד לאחר מכן היא מעלה את התב”ר של הקרוואנים להצבעה, אותו תב”ר שאמרה שהיא מניחה בצד, שאלתי אותה הרי אמרנו שהתב”ר הזה לא עולה להצבעה, אז היא אמרה וכאן אני מצטט מתוך הדברים שאמרה ראש העיר במליאה; “אנו בפיתחה של שנת לימודים, אנו קודם נאשר את התב”רים כדי שנקבל את התקציב מהממשלה, ולאחר מכן נדון בו, אני כבר עכשיו אומרת שבתחילת שנת הלימודים יהיו חסירות כיתות לימוד, אבל כעת אני מעלה את התב”ר להצבעה ולא מתכוננת לערוך על זה דיון”.

אמרתי לה בגלל שהעניין דחוף אני מציע לערוך מליאה נוספת בעוד כמה ימים לאחר שנשלים את רשימת המוסדות שיקבלו קרוואנים, היא לא הסכימה, העלתה את התב”ר והוא נפל בהצבעה, בסיוע של סיעות הליכוד ואגודת ישראל. ראש העיר היתה בהלם העלתה את התב”ר להצבעה נוספת ושוב הוא נפל.

הרב יוסי גולדהירש הרב ישראל סילברסטים והרב משה גפני

הכנתי רשימה גדולה וצימצמתי אותה לרשימה קטנה שהיא המינימום מבחינתינו, ישבתי עם ראש העיר והיא אישרה את רוב הרשימה, והייתי מאושר, אך ביקשתי לראות את הרשימה של כל הקרוואנים לפני שנאשר בהצבעה, והיא אמרה שאין שום בעיה היא תראה לי.

לאחר מספר ימים קבלתי את הרשימה המלאה, אימתתי אותה עם הרשימה שישבתי איתה וסימנתי בווי את מה שהיא אישרה וראיתי שנעלמו מהרשימה החדשה חמשה קרוואנים. אמרו לי אל תדאג תקבל הכל, בליבי אמרתי גם אם לא אקבל את חמשת הקרוואנים הרשימה החדשה היא גם טובה עבורינו. ואז הגענו לועדת הכספים וראינו רשימה של 90 קרוואנים הדורשים תקציב של 15 מיליון על מנת לפתח את התשתיות, אך בפועל אנו צריכים לאשר 8 מיליון.

ואז התברר דבר נוסף וחשוב שהציבור ידע, ראש העיר הזמינה 40 קרוואנים לא מהתקציב הזה, ואז פניתי אליה ואמרתי לה יש כן בעיה אנו צריכים לאשר במליאה תקציב שמתאים לרשימה אחרת את לא מתכוונת לקיים את ההבטחה.

בסופו של דבר כולנו יודעים מה היה היא פיטרה את כולנו, לא עמדה בהבטחות שאנו דורשים בזכות ולא בחסד.

מנחם שפירא, משמאלו חה"כ הרב משה גפני

לאחריו נשא דברים מנהל המחלקה המוניציפאלית של דגל התורה מנחם שפירא, ואמר בפתח דבריו, אתם המנהלים משלמים את המחיר אבל המחיר הוא זמני. ראש העיר ד”ר בלוך הביאה את עצמה למצב כזה שאין לנו ולשכמותינו סיבה להיכנס לקואליציה למרות שאנו בדגל התורה דוגלים שבעירייה תמיד צריכים להיות בתוך הקואליציה, מפני שאם אתה בקואליציה את מצפה להבטחות, ומתאכזב כשאלו לא מתקיימות ואילו כשאתה באופוזיציה אתה יודע מראש שאין הבטחות.

אם ראש העיר רוצה אותנו בקואליציה שתכניס את כל הגוש ותתחיל לקיים את ההבטחות, כעת מה שהיא מנסה לעשות זה הפרד ומשול, רק כדי שהיא תוכל להמשיך ולא לקיים את מה שהיא מבטיחה. כעת המצב הוא שיש משבר אימון ביננו לבין ראש העיר ואין לנו למה להיכנס לקואליציה.

אנו נהיה חזקים ומאוחדים, ננצח במאבק הזה ואנו נגיע יחד לתוצאות שיביאו אותנו למקום שאנו מייחלים לו שנקבל את מה שמגיע לנו.

יו”ר דגל התורה הרב ישראל סילברסטין שהנחה את הערב עלה ושיבח את הרב משה גפני שבין שלל עיסוקיו הוא מוצא זמן להשקיע בבית שמש שנמצאת בלב שלו.

חה"כ הרב משה גפני נושא דברים

ואז עלה הרב גפני לדבר. בראשית דבריו הוא ציין כי כל עוד שהדבר תלוי בו מערכת הבחירות תהיה שונה והוא התכוון כנראה לומר שדגל התורה לא ילכו יחד עם אגודת ישראל, כי אם ירוצו בנפרד. לאחר מכן הוא סיפר כי לפני שנתיים הלכתי להיוועד עם ראש העיר למרות שבד”כ אני לא נוהג לעשות זאת, וביקשתי ממנה סגנות ראש עיר כיאה למפלגה בעלת ארבעה מנדטים, או לכל הפחות שתדאג לצורכינו, אני מודה טעיתי שנכנסנו לקואליציה.

הרב סילברסטין התקשר אלי ואמר לי שראש העיר הבטיחה מנ”דים האם להצביע בעד התקציב, אמרתי לו כן תצביעו בעד ואז כעבור קצת זמן הוא מתקשר אלי ואומר לי היא לא אמרה אמת, ולא הולכת לפי הרשימה, אז אמרתי לו תגייסו רוב ותפילו את התב”רים הללו, וכך היה, החברים גייסו את אגודת ישראל הליכוד ואחת מהבית היהודי, והפילו את התב”רים.

שוחחת יטלפון עם יו”ר סיעת הליכוד חבר מועצת העיר שלום אדרי והוא אמר לי אנחנו לא הולכים לבד אנחנו הולכים יחד, ננהל משא ומתן עם ראש העיר רק אם כל חברי הגוש יבואו איתנו למשא ומתן. וכך גם אמרו לי חברי הכנסת מהליכוד.

אנו יכולים תיאורטית ללכת להסכם קואליציוני לבד ונקבל סגנות וכל טוב, אך אנו נפסיד מכך כי אנו נהיה לא אמינים, ושנית אנו לא נקבל את מה שהיא תבטיח. שהרי היא עושה את זה לכל הסיעות.

אני קורא לראש העיר תנהלי משא ומתן עם כל הגוש וכל מפלגה תקבל את מה שהיא צריכה, אם מפלגה צריכה מבנה היא תקבל מבנה וכן על זה הדרך. אני זוכר שהייתי ברחוב בר אילן וראיתי אברכים שאין להם בית כנסת והיא לא מאפשרת להם.

לכן אני רוצה לבא אל ד”ר עליזה בלוך כגוש, וכך תהיה לנו קואליציה יציבה עד הבחירות. אם היא לא תסכים אנו נהיה באופוזיציה עם כל המשתמע מכך.

עוד קורא לה ראש העיר תפסיקי לשלוח לשליחים ולאיים על מנהלי המוסדות שאם הם יבואו לאסיפה הזאת אתם תיפגעו. בואי למשא ומתן עם כל הגוש.

לאחר תום דבריו הכינוס התפזר וכ-40 מנהלי מוסדות החינוך שהשתתפו בכינוס היו טעונים במיוחד. הם סיפרו לנו שהם ישבו עם ראש העיר והיא שיקרה להם. אם נסכם את כל הדיון נאמר שחברי הכנסת חברי המועצת הרבנים ומנהלי המוסדות של דגל התורה מביעים חוסר אימון מוחלט מראש העיר.

לא ביקשנו את תגובת דובר ראש העיר, משום שהוא אינו עושה את מלאכתו מזה זמן רב, לא די בכך שאינו מסקר את כל פעולותיה החיוביות של ראש העיר הוא אינו משיב לשאלות עיתונאים וגם לא לשאלותינו. ואולי זאת הבעיה הגדולה של ראש העיר, חסר לה מתווך בינה לבין העיתונאים, ולכן מה ששומעים בתקשורת זו רק ביקורת כלפי ראש העיר, ואני לא מדבר על העיתונאים המנומנמים שלא מסקרים חוקרים ודורשים אלא מסתפקים בפרסומים ניטרליים ועושים העתק הדבק בלבד.

אנו מודים ליוסי ברנפלד על הסיוע הטכני אתמול בצילום, וגם בצילום חלק מדברי הרב ישראל סילברסטין.

השאר תגובה

כתבות אחרונות